Hasekê’de Uluslararası Koalisyon üssüne İHA saldırısı: Ölü ve yaralılar var

Hasekê’de Uluslararası Koalisyon üssüne İHA saldırısı: Ölü ve yaralılar var

Rojava’nın Haseke kentinde insansız hava aracıyla ABD öncülüğündeki IŞİD’e Karşı Uluslararası Mücadele Koalisyonuna ait bir tesise düzenlenen saldırı sonucu 1 sözleşmeli personel hayatını kaybetti, 1 sözleşmeli personel ile 5 ABD askeri de yaralandı.

ABD, saldırının İran destekli gruplar tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. ABD Başkanı Joe Biden’in talimatıyla saldırıya karşılık verildi. Suriye’de bazı noktalara hava saldırısı düzenlendi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’a ait bir intihar insansız hava aracıyla (İHA) Haseke’de IŞİD ile Mücadele Koalisyonuna ait bir tesise saldırı düzenlediğini, saldırıda 1 sözleşmeli personelin hayatını kaybettiğini, 1 sözleşmeli personel ile 5 ABD askerinin yaralandığını açıkladı.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, dün yerel saatle 13:30 sularında bir intihar İHA’sının IŞİD ile Mücadele Koalisyonuna ait bir bakım tesisini vurduğunu duyurdu.

Açıklamada, saldırı sonucunda ABD ile çalışan 1 sözleşmeli personelin öldüğü, 1 sözleşmeli personel ile 5 ABD askerinin yaralandığı bilgisi verildi.

Yaralılar Irak’a götürüldü

Yaralı iki askerin tedavisinin sahada yapıldığı kaydedilen açıklamada, diğer üç askerin ve sözleşmeli personelin Irak’ta koalisyona ait tıbbi tesislere götürüldüğü ifade edildi.

“Misilleme orantılı oldu”

İstihbaratın söz konusu İHA’nın İran’a ait olduğunu değerlendirdiği kaydedilen açıklamada, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in değerlendirmesine de yerildi. Austin, “Başkan (Joe) Biden’ın talimatıyla, ABD Merkez Komutanlığı kuvvetlerine, İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) ile ilişkili grupların kullandığı tesislere hava saldırıları yapılması yetkisi verdim. Bu saldırı, bugünkü saldırının yanı sıra, DMO ile ilişkili gruplar tarafından Suriye’deki Koalisyon kuvvetlerine yönelik son dönemde gerçekleştirilen bir dizi saldırıya yanıt olarak gerçekleştirildi” ifadelerini kullandı.

ABD saldırısının Amerikan personelini korumak amacıyla yapıldığına işaret eden Austin, saldırının gerilimi tırmandırma riskini düşürmek için orantılı bir saldırı olduğunu kaydetti.

Diğer Haberler