Cindires’te katledilenlerin ailesi ve bir grup Efrinli açlık grevine başladı

Cindires’te katledilenlerin ailesi ve bir grup Efrinli açlık grevine başladı

 Efrin’in Cindires ilçesinde Newroz kutlamaları yapan sivillere yönelik Türkiye destekli grupların ateş açması sonucu 4 Kürt’ün yaşamını yitirmesine tepkiler büyüyor. Birçok yerde Kürtler Efrin’deki katleiamı protesto etti. Protestolarda yüksek sesle Efrin’in kurtarılması ve Rojava’daki Kürtler için uluslararası korunma talep ediliyor.

Efrin’e bağlı Cindires ilçesinde Ceyş El Şarkiye Grubu’nun Newroz ateşi yakarak kutlama yapanlara ateş açmasıyla 4 Kürt hayatını kaybetmiş, 2 Kürt de yaralanmıştı.

Saldırıda aynı aileden Ferhan Osman (43), İsmail Osman (38), Muhammed İsmail (18) ve Muhammed Osman (42) hayatlarını kaybetti.

Saldırı nedeniyle Efrin’de ulusal yas ilan edilirken, iki gündür birçok merkezde ve Cindires ilçesinde Kürdistan bayrağı ile protestolar düzenlendi. Efrin’deki protestolarda Kürtler için uluslararası koruma talep edildi.

Cindires’te katledilenlerin ailesi ve bir grup Efrinli açlık grevine başladı.

Bugün Erbil’deki Birleşmiş Milletler Merkezi önünde toplanan çok sayıda protestocu Efrin’in simgesi “zeytin dalları” ve Kürdistan bayrağı ile uluslararası korunma talep etti.

Rûdaw’a konuşan ENKS bünyesindeki El Wehde Partisi Politbüro Üyesi Mahmud Muhammed Kürtlere yönelik uluslararası korunma talebinin içeriği hakkında şunları söyledi:

 “Avrupa Birliği, BM’den Türkiye’nin işgali altındaki Kürt bölgelerinde uluslararası koruma sağlanmasını talep ediyoruz. Türk ordusunun kendi ülke sınırlarına dönmesi ve bölgeden çekilmesi için baskı uygulamalarını istiyoruz. Suçluların tarafsız bir mahkemede yargılanmasını sağlamalılar. Bölgeden göç eden Efrin’in yerli halkının mal ve mülklerine yerleştirilen Türkmenler ile Arapların çıkarılması, mal ile mülklerin gerçek sahiplerine iade edilmesini, Efrin halkından sivil bir yönetimin seçilmesi isteklerimiz arasında.”

Rojavalı Kürdistan Birlik Partisi Politbüro üyesi Fuad Aliko ise Rûdaw’a “Artık resmi açıklamaların bir anlamı yok. Efrin halkına yönelik hak ihlallesi devam ediyor. Bu silahlı gruplar Muhalefeti de dinlemiyor” dedi.

Eliko “Suriye Muhalefeti Devrimci Koalisyonu eğer ENKS’yi dinlemez ise BM bu konuda sert tavır göstermeli.  BM  bazı dönemlerde gösterdiği tavırları olumlu sonuçlara vermiştir” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler