Kürt milletinin bağımsızlık mücadelesinin ölümsüz ismi Mela Mustafa 120 yaşında

Kürt milletinin bağımsızlık mücadelesinin ölümsüz ismi Mela Mustafa 120 yaşında

Bugün Kürt milettinin bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin  lider ismi  Ölümsüz(Nemir) Mele Mistefa Barzani’nin 117’inci doğum günü. 14 Mart’ta dünyaya gelen Barzani 1919 yılından itibaren ulaşa bildiği Kürt milletinin her mücadelesine omuz verdi.

14 Mart 1903 yılında Barzan köyünde Şêx Mihamed Barzani’nin en küçük oğlu olarak dünyaya gelir. Daha 3 yaşındayken büyük kardeşi Şeyh Abdulselam ve annesiyle yakalanıp Diyarbakır’a sürgün edilip hapse atılır. 9 aylık zindandan sonra bırakılır.  Ağabeyi Şêx Abdulselam Musul’da idam edildiğinde 12 yaşındaydı.

Askeri yeteneke ve deha

1914′te, ağabeyi Abdülselam’ın, Osmanlı yönetimi tarafından asılması sırasında 11 yaşında olan Mela Mustafa, Şex Mehmudê Berzencî’nin 1919′da başlattığı direniş hareketine 16 yaşında bir Peşmerge komutanı olarak olarak katıldı.

1931-32 yılları arasında İngilizlere karşı Şêx Ehmed’in başlattığı direnişe Mêrgesûr ve Sêrwan Cephesi Komutanı sıfatıyla katıldı. 1932’yılında dönemin Irak hükümeti, İngilizlerin yardımıyla Şeyh Ahmed Barzani’yi yakaladıktan sonra Mela Mistefa Barzani, Kürt başkaldırı hareketinin başına geçer.

Irak hükümeti ile birlikte ağır bir saldırı başlatan İngilizler yoğun hava bombardımanıyla Barzani direnişinin kırılmasından önce Basra, ardından da Süleymaniye’ye sürgüne gönderildi.

Barzan’a geri dönüş

1943 yılında sürgün tutulduğu Süleymaniye’den kaçarak Barzan’a gitti ve kısa bir süre sonra Arap yönetimine karşı yeniden bir direniş başlattı ve zayıf düşmüş Irak hükümetiyle var olan bütün ilişkilerini dondurup hükümetin Peşmergenin savaşı durdurması dahil tüm isteklerini ret eder. 2500 kişilik bir Peşmerge gücü toplayabilme başarısını gösteren Mustafa Barzani’nin bu başarısını kırmak için toparlanmaya çalışan Irak hükümeti, 18 ay sonra büyük bir askeri güç ile Barzan bölgesine tekrar harekat gerçekleştirir. Irak ordusuna karşı büyük bir mücadele veren Mustafa Barzani komutasındaki Peşmergeler Kuzey Kürdistan sınırındaki Kani Reşê’ye çekilmek zorunda kalır.  Ardından Doğu Kürdistan’a geçerek, 22 Ocak 1946′da ilan edilen Mahabad merkezli Kürdistan Cumhuriyeti’nin kuruluşunda yer aldı.

Kürdistan Cumhuriyeti’nin generali

Mela Mistefa Barzani, Mahabad’da Kürdistan Cumhuriyetinin ilan edildiği 22 Kasım 1946 yılında Pêşewa Qazi Mıhemed’in yanında ordu generali olarak saf tutar.

Kürdistan Cumhuriyeti’nin İran saldırıları ile dağılması ve Qazî Mihemed’in idam edilmesi üzerine Güney Kürdistan’a döndü. Burada Kürdistan Demokrat Partisi’ni (PDK) kurdu ve hükümete bir heyet gönderdi. Heyetin kurşuna dizilmesi üzerine 500 Peşmergesiyle birlikte 27 Mayıs 1947′de Sovyetler Birliği’ne (SSCB) doğru uzun bir yürüyüşe başladı ve 15 Haziran 1947′de SSCB’ye ulaştı.

Sovyetler Birliği’nde Kürt haklarıyla ilgili bazı faaliyetler yürüttü ve Kremlin Sarayı önünde başlattığı açlık greviyle Sovyet yönetimine sesini duyurdu. Moskova Dil Enstitüsü’nde öğrenim gören Barzani, 1958′de Irak’ta Abdülkerim Kasım’ın darbe yapması üzerine Güney Kürdistan’a döndü ve burada yasal olarak tanınan PDK’nin başına geçti.

Yeni hükümetin Kürt haklarıyla ilgili oyalayıcı tavrının sürmesi üzerine Mela Mistefa Barzani, 11 Eylül 1961′de Kürdistan tarihine ‘Eylül Devrimi’ olarak geçen yeni bir devrime öncülük etti. Musul ve Kerkük dahil birçok Kürt şehrini kurtarılmış Kürt bölgesi ilan etti.

Irak’ta askeri darbe ve BAAS dönemi

1968’yılında Baas Partisi’nin mevcut Irak hükümetine karşı askeri bir darbe gerçekleştirerek iktidarı ele geçirmesi ardından Irak’ta siyasi ve askeri denge bozulur ve Mıstefa Barzani, yeni hükümet ile müzakerelere başladı. Irak yetkilileriyle başlayan müzakereler sonucu 1970 yılında Irak hükümeti ile Kürt halkı adına PDK Başkanı sıfatıyla Otonomi Anlaşması’nı imzaladı. Ancak Bağdat hükümeti, hükümete 5 Kürt bakan almak dışında, Kürtlere özerk yönetim hakkı tanıyan bu anlaşmanın hiçbir maddesine uymadı.

Başarısız suikast girişimi

29 Eylül 1971 tarihinde Irak hükümeti Mela Mistefa Barzani’ye yönelik bir suikast düzenlemek istedi ancak başarıya ulaşmadı. O dönem Irak’ta yayın yapan Seyf Dûrî gazetesi, Irak İstihbarat Şefi Nazim Gizaz’ın itiraflarını yayınladı. İstihbarat Şefi, Mela Mistefa Barzani’nin aracılık yapması için Bağdat’ta gönderdiği 10 melenin dönüşte elinde bomba tuzaklanmış bir ses kaydının patlatması sonucu öldürülmesi planlandığını ancak bunu başaramadıklarını itiraf etmişti.

Mart 1974′te Kürtlere tanınan özerkliğin Barzani ile görüşülmeden belirlenmek istenmesi üzerine Barzani, Kürt bakanları hükümetten çekti ve 12 Mart 1974′te tekrar direnişe geçti. 1975′e kadar Kürt tarafının üstünlüğüyle süren direniş, İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi’nin Irak’tan bazı ödünler karşısında Barzani ile yaptığı ittifak sözleşmesini ihlal etmesi ve yardımı kesmesi üzerine tam tersine döndü ve Barzani’nin tüm girişimleri sonuçsuz kaldı.

Kürt tarafının kayıplar vermesi üzerine rahatsızlanan Barzani, önce İran’a ardından da 1976′da tedavi amacıyla Amerika’ya gitti. Hastalığına rağmen burada da mücadelesine devam eden Barzani, ABD’den talep ettiği desteği bulamadı ve hastalığının ağırlaşması üzerine çalışmalarına ara verdi.

1 Mart 1979′da Washington’daki George Town Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu. Cenazesi Doğu Kürdistan’ın Şino kentinde defnedildi.

1991 yılında Kürtlerin büyük direnişinin başarıya ulaşmasıyla birlikte cenazesi 1993 yılında Barzan bölgesine getirildi.

Efsanevi Kürt lider Mela Mistefa Barzani, her yıl mezarı başında Kürdistan Bölgesi ve diğer parçalardaki Kürtler ve Kürt dostları tarafından anılıyor.

Diğer Haberler