CENTCOM Komutanı’ndan Rojava’ya ziyaret

CENTCOM Komutanı’ndan Rojava’ya ziyaret

CENTCOM Komutanı ABD birlikleri ve Suriye Demokratik Güçleri (HSD) yetkilileriyle görüşüp IŞİD’llilerin tutulduğu yerleri ziyaret etti.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı General Michael Erik Kurilla’nın Rojava’ya bir ziyaret düzenlediği bildirildi.

CENTCOM’dan yapılan yazılı açıklamada Kurilla’nın 8 Mart’ta bölgede “ABD birlikleri ve terör örgütü IŞİD’le mücadele bağlamında kilit rol oynayan yerleri” ziyaret ettiği aktarıldı.

Açıklamada, “Kurilla, ABD’nin ortağı olan ve IŞİD’e karşı operasyonlar düzenleyen HSD’yi de ziyaret etti” ifadesine yer verilirken, HSD’nin “IŞİD’e karşı her gün operasyon düzenlediği” vurgulandı.

Kurilla’nın Rojava’nın Haseke ilinde IŞİD’lilerin tutulduğu yerleri de ziyaret ettiği belirtilen açıklamada, IŞİD’li ailelerin bulunduğu Roj ve Hol Kamplarını da gittiği kaydedildi.

Açıklamada, Kurilla’nın “İlk elden, çocukların ne kadar kötü koşullarda yaşadığını gördüm. Hol Kampı insanların çektiği acıyı açık bir şekilde ortaya koyuyor. Tek kalıcı çözüm, buradaki kişilerin zamanlı ve başarılı bir şekilde kendi ülkelerine iade edilmesi” ifadelerine yer verildi.

ABD Genelkurmay Başkanı da ziyaret etmişti

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley de 4 Mart’ta Suriye’nin kuzeydoğusunu ziyaret etmişti.

Milley’in sadece ABD askerleri ile görüştüğü belirtilmişti.

Diğer Haberler