Neçirvan Barzani ve Ezidi Miri görüştü: Şengal’de durumun normalleşmesi Şengal anlaşmasına bağlı

Neçirvan Barzani ve Ezidi Miri görüştü: Şengal'de durumun normalleşmesi Şengal anlaşmasına bağlı

Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Ezidi Kürtlerin Miri Hazım Tahsin Beg ile bir araya geldi.

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ezidilerin sorunlarına önem verilmesinin gerektiğine vurgu yapılan görüşmede, Şengal’deki durumun normalleşmesi için 9 Ekim 2021 tarihinde Kürdistan Bölgesi ve Bağdat hükümeti arasında imzalanan Şengal Anlaşması’nın uygulanmasının önemine değindi.

Göçmen kamplarında kalan Ezidilerin durumunun ele alındığı görüşmede, DAİŞ tarafından kaçırılan Ezidilerin kurtarılması süreci de değerlendirildi.

Şengallilerin evlerine dönmesi için Şengal Anlaşması’nın uygulanmasının önemine değinilen görüşmede, Neçirvan Barzani, Kürdistan Bölgesi ve Irak’ta Ezidilerin haklarını korumak için her türlü desteği vermeye devam edeceğini kaydederek, kaçırılan Ezidilerin kurtarılması için ne gerekiyorsa yapacaklarını bildirdi.

Ezidi Miri ise, Neçirvan Barzani’ye, özellikle kaçırılan Ezidilerin kurtarılması ve haklarının savunulmasında gösterdiği sürekli destek ve yardımlarından dolayı teşekkür etti.

Şengal’de PKK’ye bağlı güçlere bağlı bazı oluşumlar Ezidi Mir’ini Şengal’in normalleşmesi için yaptığı çalışmalardan dolayı hedef yapmış durumda. PKK Ezidiler arasında bölünmelere yol açarak kendine bağlı küçük bir gurupla Şengal’de normalleşmeyi engellemek istiyor. PKK medyası bu konuda Ezidi Mirini hain olarak göstermeye çalışıyor. Darka Mazi’nin konuya ilişkin hazırladığı dosyaya şu linkten ulaşa bilirsiniz: https://darkamazi.com/archives/1023215

Diğer Haberler