PKK’nin “KDP kaçırdı” dediği iki genç kadın olayının gerçeği nedir?

PKK’nin"KDP kaçırdı" dediği iki genç kadın olayının gerçeği nedir? Fırat Haber Ajansı, RojNews, PKK; Ezidi, Şengal, Xankê, Duhok,

PKK medyası geçtiğimiz 20 Şubat günü iki Ezidi genç kızın kaçırıldığına dair haber yaptı. PKK’nin temel haber ajansı olan ANF ve RojNews 20 Şubat günü “KDP’ye bağlı güçler Ezidi iki genç kızı kaçırdı” manşeti ile bir haber yaptılar. Ayrıca ertesi gün PKK’nin Şengal’deki kadın örgütü TAJE’de konuya ilişkin bir açıklama yaparak her iki genç kadının PDK tarafından kaçırdığını iddia etmişti.
Medyada ki haberlerin ardından Darka Mazi konuya dönük bir araştırma yaptı.

DarkaMazi’nin alandaki kaynakları, genç kızın aile yakınları ve kamptan kişilerle irtibat kuruldu. Olayın gerçeğini araştırdı.

Kaç kız kayboldu?

Elde ettiğimiz bilgilere göre şu ana değin kayıp olan tek bir genç kız var. Zaten PKK medyası da yayınladığı haberde bir kızın ismini de vermiyor. Şu ana değin ne kamplarda, ne de resmi kurumlarda tek bir isim dışında baş vuru yapılmamış.

Kaybolduğu belirtilen tek genç kadın Viyan Fereç Süleyman Xalef.  Yaptığımız araştırmalarda Viyan Fereç’in kimse tarafından kaçırılmadığı kendi sevdiği erkek ile kaçtığı ortaya çıktı. Yani olayın hiçbir siyasal tarafla alakası yok, sadece toplumsal bir olay.

Ezidi toplumunda Müslüman erkeklerle evlenmek ve aşk yaşamak kabul edilmediği için maalesef ki bu türden ilişkiler çoğu zaman toplumun ağır yaptırımı ile karşı karşıya kalıyorlar. PKK Ezidiler için bu denli hassas bir konuyu bile kendi propaganda malzemesi olarak kullanmaktan hiç çekinmemiş ve Ezidi toplumunun kendisine büyük bir saygısızlık yapmıştır.
Viyan Fereç Süleyman kimdir?

Viyan Fereç 26 yaşındaki bir Ezidi kadın. Ailesi ile beraber Duhok’un Simel nahiyesine bağlı Xankê’de yaşıyor. Bu genç kadının yine yakın bölgeden Müslüman bir genç erkek duygusal yakınlığının olduğu ve bu nedenle de daha önce ailesi tarafından baskı altına alındığı biliniyor.

Viyan ailesinin evlenmelerine müsaade etmeyeceğini bildiği için sevdiği çocuk ile beraber kaçıyor. Viyan’ın 8 Şubat günü Xankê’den tek başına ayrılarak bir taksiye bindiği kamera kayıtları tarafından tespit edilmiş. Viyan’ın akrabaları evden ayrılınca kendisine ait resmi kağıtlar, pasaport ve bir miktar parayı da beraber götürdüğü yönünde bilgi verdiler.
Viyan’ın babası konuya ilişkin resmi makamlara baş vuru yapıyor. Viyan’ın ve beraber gittiği gencin bulunması için şehirler arası yol kontrol noktalarına bilgi verilmiş durumda. Ayrıca pasaportu da yanına aldığı düşünülerek sınır kapısı ve hava alanları da konuya ilişkin olarak bilgilendirilmiş.

Şu ana değin Duhok asayiş güçleri konuya ilişkin bir açıklama yapmamış, sadece aile ve Ezidi toplumu ile ilişki içinde olmuştur. Bu biçimde Ezidilerin mahremiyetine saygı göstermiştir.

PKK’nin kirli amacı

Xanke ve çevresinde yaşayan tüm Ezidiler yukarda verdiğimiz bilgileri teyit ediyor. Zaten PKK medyasının baş vurduğu Viyan’ın ağabeyi Dilman Fereç’te PDK, Peşmerge vb. bir güçten söz etmiyor.
PKK medyasının haberi bu konuda zaten belirsiz ifadeler kullanmış. Aslında başlıkta PDK kaçırdı gibi ifade kullanılmasına rağmen içerikte bu yok. Bu da haberin masa başında sadece karalama için yapıldığını zaten gösteriyor. Hatta sözde kadın haklarını savunmak için yol çıkan PKK’nin TAJE adlı örgütü bu yalanı biraz daha süslemek için kalkıp konuya dönük açıklama yapıyor.
PKK bu süreçte Şengal’de gelişe bilecek siyasi gelişmeleri engellemek için bir karalama kampanyası başlatmış durumda. Masum insanlar ajan olarak damgalanıyor, bazı kişilere işkence ile ajan olduğunu kabul ettirilmesi isteniyor.
PKK’nin “PDK Ezidi kızları kaçırdı” haberi de PKK’nin bu Şengal karşıtı kampanyasının bir devamı olduğu görülüyor.
PKK Ezidi halkını iyi niyetleri, saflıkları ve dünyadan bihaber oluşlarını kullanmak için bir yalan haber bombardımanına tabi tutuyor.

Diğer Haberler