Osman Baydemir: “Kürdistan Hükümeti’ni açlıkla terbiye etmeye çalıştılar ama  yardıma ilk gelenlerden biri de Kürdistan Hükümeti ve Barzani Vakfı oldu

Osman Baydemir: “Kürdistan Hükümeti’ni açlıkla terbiye etmeye çalıştılar ama  yardıma ilk gelenlerden biri de Kürdistan Hükümeti ve Barzani Vakfı oldu

Kürt siyasetçi Osman Baydemir, katıldığı programda Maraş depreminde verdiği destekten ötürü Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Barzani Yardım Vakfı’na teşekkür etti.

Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ve HDP Eski Urfa Milletvekili Osman Baydemir, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Maraş’ta meydana gelen 40 binden fazla kişinin ölümü ile sonuçlanan 7.7’lik ve 7.6’lık depremlerle ilgili konuşan Baydemir, depremle beraber bir medeniyet yitirildiğini kaydetti.

Gazeteci Erdal Er’in programına   katılan Baydemir, depremde Diyarbakır’da çok sayıda hemşerisinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Baydemir, Diyarbakır’da 400 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek yıkılan binaların 2000 yılı öncesi dönemde yapıldığını kaydetti.

Hükümetin depreme yönelik tavrını eleştiren Baydemir, yetersiz kalındığını kaydetti.

Öte yandan Kürdistan Bölgesi’nin ve Barzani Yardım Vakfı’na depremde verdiği destekten ötürü teşekkür eden Baydemir, şunları söyledi:

“Kürdistan Hükümeti’ni açlıkla terbiye etmeye çalıştılar, şantaj uyguladılar. Yardıma ilk gelenlerden biri de Kürdistan Hükümeti’ydi, Barzani Vakfı’ydı.

Ben hem Rojava Yönetimi’ne hem Güney Kürdistan Hükümeti’ne hem Barzani Vakfı’na hem Heyva Kurdistana Sor’a içtenlikle teşekkür ediyorum. Hakikaten de bu organizasyonlar da Kürt halkını birbirine yakınlaştırıyor. Bu kardeşlerin kardeşlere destek elini uzatması da siyasi rekabeti birbirine yakınlaştırıyor. Siyasi soğumaların tabiri caizse hafiflemesini bir kez daha bir diyalog zemininin, kardeşlik hukukunun inşasına kapılar aralamış oluyor.

Bu büyük musibet, aynı zamanda hayır kapılarının da açılmasını da beraberinde getirebilir. Böyle bir zemin sunabilir ve bu zemini değerlendirmek gerekiyor. Biz beklersek kendiliğinden gelmeyecektir.”

Kuzey Kürdistanlı PKK’ye yakın siyasi çevreler şu ana değin Kürdistan Bölgesi ve Barzani Yardım Vakfı’nın depremdeki tutumunu görmezden geldi. Bu konuda Kürtler özellikle sosyal medyada büyük tepki gösterdi. Aynı biçimde PKK medyası da Kürdistan Bölgesi ve kurumlarının yaklaşımını haber yapmadı.

Diğer Haberler