CENTCOM Komutanı General Kurilla: Türkiye’nin Suriye operasyonu istikrarsızlığa yol açabilir

CENTCOM Komutanı General Kurilla: Türkiye'nin Suriye operasyonu istikrarsızlığa yol açabilir

 CENTCOM, Türkiye’nin DSG kontrolündeki Suriye ve Rojava’daki bölgelere yönelik operasyonun istikrarsızlığa yol açabileceği uyarısında bulundu.

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Michael Erik Kurilla, Türkiye’nin Rojava ve Suriye’nin kuzeyine yönelik olası bir askeri operasyonunun etkilerini değerlendirdi.

CENTCOM Komutanı operasyonun bölgede istikrarsızlığa yol açabileceği endişesini yineledi ve operasyonun Rojava’da IŞİD’lilerin tutulduğu kamplardaki güvenliği riske atabileceğini vurguladı.

CENTCOM Komutanı General Michael Erik Kurilla, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Dubai Bölge Medya Merkezi tarafından telefonla düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuştu.

Yapay zeka ve insansız sistemler gibi yeni teknolojilerin askeri alanda kullanılmasına ilişkin çabaların konuşulduğu brifingde CENTCOM Komutanı bölgede sahada ABD’nin ortaklarına da ihtiyaç duyduğunu belirtirken IŞİD’le mücadeleye de değindi.

CENTCOM Komutanı, Demokratik Suriye Güçleri’yle(DSG) birlikte IŞİD üzerindeki baskının devam ettirildiğini ve geçen hafta aralarında üst düzey bir liderin de bulunduğu IŞİD üyelerinin yakalandığını hatırlattı.

General Kurilla, gelecek hafta Irak ve Suriye’de IŞİD’in yenilgiye uğratılmasına ilişkin yıl içinde yapılan operasyonlarla ilgili kapsamlı bir rapor açıklayacaklarını da söyledi.

IŞİD kamplarındaki çocukların radikalleşmesi riski

IŞİD’in kapasitesinin önemli ölçüde azaltılmış olmasına rağmen örgütün ideolojisinin devam ettiğini belirten CENTCOM Komutanı, Suriye ve Rojava’da gözaltı kamplarında yaklaşık 10 bin IŞİD üyesinin; Irak’taki merkezlerde de 10 bin IŞİD militanının olduğunu kaydetti.

Suriye’deki bu kamplarda güvenliği Demokratik Suriye Güçleri’nin sağladığını söyleyen CENTCOM Komutanı, El Hol Kampı’nda bulunan 25 bin çocuğun IŞİD ideolojisinden etkilenerek radikalleşmesi riskine dikkat çekti.

CENTCOM Komutanı, kamptaki koşulların bu çocukları IŞİD’in ideolojisine karşı daha savunmasız hale getirdiğinin altını çizdi, kısa vadede amaçlardan birinin IŞİD’in bu kampta yaşayanlar üzerindeki etkisini azaltmak ve kampları daha güvenli hale getirmek olduğunu belirtti.

General Kurilla, “Bu IŞİD’in kalıcı olarak yenilgiye uğratılması için kritik. Örgütün yeniden canlanmasını engellemekte kararlıyız” dedi.

CENTCOM Komutanı, uzun vadede amacın kampta bulunanların ülkelerine geri gönderilmesi ve başarılı şekilde topluma kazandırılması çabaları olduğunu söyledi.

“Gerilimi düşürmek için yapabileceğimiz her şey önemli”

CENTCOM Komutanı General Michael Kurilla’ya toplantıda IŞİD’le mücadele kapsamında, Türkiye’nin Suriye’de Suriye Demokratik Güçleri’nin ana omurgasını oluşturan YPG’ye karşı düzenlemesi olası bir operasyonun ABD’nin bölgedeki kabiliyetini nasıl etkileyeceği de soruldu.

CENTCOM Komutanı, IŞİD’in bir tehdit olmaya devam ettiğini yineleyerek Türkiye’nin olası bir operasyonun bölgedeki etkisine değindi. General Kurilla, “Bundan çok çok endişeliyim çünkü bölgede istikrarsızlığa yol açabilir ve SDG ortaklarımızın dikkatini bu gözaltı kamplarından başka yere kaydırabilir” diye konuştu.

Rojava ve Suriye’nin kuzeyinde 28 cezaevinin olduğunu belirten CENTCOM Komutanı, olası bir operasyonun bunları riske atabileceğini belirtti. Geçtiğimiz yıl bu cezaevlerinden birinden yaklaşık 4 bin IŞİD tutuklusunun kaçtığını hatırlatan CENTCOM Komutanı Türkiye’nin olası bir askeri operasyonunun El Hol Kampı’ndaki güvenliği de riske atabileceğini söyledi.

CENTCOM Komutanı General Michael Kurilla, “O nedenle gerilimi düşürmek ve Türkler’in böyle bir operasyonu yapmasını engellemek için yapabileceğimiz her şey önemli olacaktır” ifadesini kullandı.

Kaynak: VOA

Diğer Haberler