IHR: İran ve Doğu Kürdistan’da öldürülen gösterici sayısı 476’ya yükseldi

IHR: İran ve Doğu Kürdistan'da öldürülen gösterici sayısı 476’ya yükseldi

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (IHR), İran’daki gösterilerde öldürülen sayısının 476’ya yükseldiğini açıkladı.

IHR’ye ait internet sitesinde yayımlanan raporda, öldürülen göstericilerden 34’ünün kadın, 64’ünün ise 18 yaşından küçük olduğu belirtildi.

Rapora göre, en fazla can kaybı Sünnilerin yoğunlukta olduğu Sistan-Beluçistan eyaletinde yaşandı.

2 kişi idam edildi

Haklarında idam kararı verilen Muhsin Şikari’nin cezası gözaltına alınmasından 75 gün sonra 8 Aralık’ta, Mecidrıza Rahneverd’in cezası ise gözaltına alınmasından 23 gün sonra 12 Aralık’ta infaz edildi.

Raporda, en az 100 kişinin idam veya hapis cezası alma ya da infaz edilme riskiyle karşı karşıya olduğu belirtilerek hali hazırda idam cezası alanların da olduğu hatırlatıldı.

İHR, İran yargı makamlarını söz konusu idamlarla ilgili şeffaf davranmamakla eleştirerek, bu suçlamayla yargılanan kişilerin, avukat seçme ve aileleriyle görüşme haklarından mahrum bırakılarak kararlarla ilgili belirsizlik oluşturmanın planlandığını öne sürdü.

İran ve Doğu Kürdistan’da gösteriler

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alınan 22 yaşındaki Jina (Mahsa) Emini’nin katledilmesi, ülke yönetimine karşı protestolara yol açmıştı.

IHR, 18 Aralık’ta yayımladığı raporda, Emini’nin ölümü sonrasında başlayan sokak gösterilerinde emniyet güçlerinin müdahalesi sonucu 469 protestocunun öldüğünü aktarmıştı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Emir Ali Hacızade, 29 Kasım’daki konuşmasında, ülkede yaklaşık 2,5 aydır devam eden protestolarda güvenlik güçlerinin de aralarında olduğu 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiğini söylemişti. İran Güvenlik Konseyi ise 3 Aralık’ta, toplam ölü sayısının 200’ü aştığını açıklamıştı.

İranlı yetkililer öldürülen kişilerin güvenlik güçleri tarafından değil, “provokatörler” tarafından öldürüldüğünü savunuyor. İran medyasına yansıyan haberlere göre, gösteriler sırasında 60’tan fazla güvenlik görevlisi yaşamını yitirdi.

Diğer Haberler