Kurd-PEN’in kurucularından, Kürt dilinin emekçi isimlerinden Munzur Çem hayatını kaybetti

Kürt araştırmacı yazar Munzur Çem hayatını kaybetti

Kürt yazar, araştırmacı ve derleyici, Zazakî-Kirdkî’nin standardize edilmesine büyük katkı sunan dilbilimci Munzur Çem bir süredir Almanya’nın Berlin Kenti’nde kanser tedavisi görmekteyken bugün sabah saatlerinde hayata gözlerini yumdu.

Asıl ismi Hüseyin Beysülen olan Munzur Çem Dêrsim’li ve Kürdistan Sosyalist Partisi’nden (PSK) Kürt siyasetine girerek uzun yıllar Rêya Azadî (Özgürlük Yolu) dergisinin çıkartılması ve dağıtılması görevlerinde bulundu. Yürüttüğü siyasi çalışmalar nedeniyle Türkiye’de kalamayan Çem yurtdışına çıkarak mülteci duruma düştü.

Mültecilik yıllarında, yurtdışında Kürt edebiyatı ve dilinin gelişimi ile Kürt tarihinin aydınlanması araştırmaları yaptı. Özellikle Kürtçe lehçelerinden Kurmanci ve Zazaki’nin geliştirilmesi için çok önemli çalışmalar yaptı. Bu konuda çok değerli eserlere imza attı. Binlerce makale, röportaj, tarih çalışmaları, Kürt folklorü ve dergilerde Munzur Çem’in imzası vardır.

Munzur Çem Kimdir?,

Munzur Çem, 1945’te Bingöl’ün Kiğı ilçesinde doğdu. Gerçek adı Hüseyin Beysülen olan Çem, ortaokulu Dersim Nazimiye’de okudu. 1966’da Diyarbakır Sağlık Kolejini bitirdi. Sağlık memuru olarak çalışırken Özel Ankara İktisadî ve Ticarî İlimler Yüksekokulu’nun gece bölümüne devam etti ve 1971’de buradan mezun oldu. 1980’e kadar Sayıştay’da denetçi olarak çalıştı. 1984 yılında İsveç’e yerleşti. Özgürlük Yolu adlı dergideki yazılarında Hüseyin Toprak ve Ahmet Taş imzalarını da kullandı.

1970’lerin başlarından itibaren yazı yazma denemelerinde bulunan Munzur Çem, 1975 yılında yayına başlayan aylık Özgürlük Yolu dergisi ile 1987’de çıkan 15 günlük Kürtçe-Türkçe Roja Welat gazetesinde yazmayı sürdürdü. 1980 askeri darbesinden kısa bir süre önce, politik faaliyetleri ve yazılarından dolayı polis tarafından aranınca yurt dışına çıktı. 1980 sonlarından 1983 sonuna kadar bir yandan Almanya’da yayınlanmakta olan aylık Dengê KOMKAR gazetesi redaksiyon sorumlusu olarak çalışırken bir yandan da politik faaliyetlerine devam etti. 1984 yılının ilk aylarında ise İsveç’e yerleşti.

Döneme göre değişik takma adlar kullanarak şu ana kadar yayınlanmış bir çok kitabı, broşürleri ile çeşitli dergi ve gazetelerde çıkmış çok sayıda makalesi var. Son yıllarda Zazaki ile ilgili çalışmalara daha çok zaman ayıran Çem, bu alanda çalışma yapan Stockholm Grubu içerisinde yer alarak İsveç`te yayınlanmakta olan Kirmancki kültür dergisi Vate`nin çalışmalarına aktif olarak katıldı. Zazaki gramer kitabı da yazan Çem, Kurd-PEN’in kurucu üyelerindendi.

Eserleri

Çem’in yazdığı kitaplar şöyle: Gülümse Ey Dersim (3 cilt), İsyana Çağrı, Ekmeği de Yaktılar, Ormanın Dili, Türkiye Kürdistanı – Ekonomik ve Sosyal Yapı (Ahmet Taş adıyla), Dünü ve Bugünüyle Gerikalmışlık Sorunu (Mirzali Çimen adıyla), Alevilik Sorunu ve Dersim Ayaklanması Üzerine, Kürtçe (Zazaki)-Türkçe Sözlük ve Hüseyin Akar Dersim’den Portreler.

Diğer Haberler