İran: Jina Amini’nin ölümen yol açan Gaşt Erşad- Ahlak polisi kurumu lahvedildi

İran: Jina Amini'nin ölümen yol açan Gaşt Erşad- Ahlak polisi kurumu lahvedildi

İran Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri dün Kum kentinde yaptığı açıklamada, İran Ahlak Polisi’nin (Gaşt- Erşad) yasal bir zemini olmadığı için lağvedildiğini belirtti.

İran Başsavcısı Muhammed Cafer Montazeri dün Kum kentinde yaptığı açıklamada, Ahlak Polisi’nin (Gaşt- Erşad) yargı sistemi ile bir ilişkisi olmadığı için kurulduğu yerden lağvedildiğini belirterek, “Yargı, toplumsal düzeyde davranışsal eylemleri izlemeye devam edecek” dedi.

Başsavcı Perşembe günü yaptığı açıklamada, İran parlamentosu ve Yüksek Kültür Konseyi’nin başörtüsü hakkındaki görüşlerini 15 gün içinde açıklayacağını söyledi.

Üç ay önce, Doğu Kürdistan’ın Seqiz kentinden genç Kürt kadını Jina Mahsa Amini, İslami kurallara göre başörtüsünü “düzgün” takmadığı gerekçesiyle İran güvenlik güçleri tarafından işkenceye uğrayarak beyin kanaması sonucu hayatını kaybetti. Olayı protesto amaçlı sokaklara inen İran ve Doğu Kürdistan halkından yaklaşık 400 kişi öldürüldü ve binlerce kişi yaralandı ve gözaltına alındı.

Ahlak Polisi’nin (Gaşt- Erşad), İran Devrim Muhafızlar Komutanlığı tarafından kurulan ve insanların sokaklarda ve kamusal alanlarda davranışlarını ve kıyafetlerini kontrol eden bir birimdir. Şimdiye kadar binlerce kadın bu gerekçeyle tutuklandı ve işkence gördü.

Diğer Haberler