Doğu Kürdistanlı Partilerin İşbirliği Merkezi, uluslararası topluma Rojhilat için çağrı yaptı

Doğu Kürdistanlı Partilerin İşbirliği Merkezi, uluslararası topluma Rojhilat için çağrı yaptı

İran Kürdistan Partileri İşbirliği Merkezi Birleşmiş Milletler, uluslararası kuruluşlar, insan hakları örgütleri ve dünya ülkelerine hitaben yazdığı açık mektupta Rojhılat halkının yardım çağrısında bulundu.

İran Kürdistan Partileri İşbirliği Merkezi yayınladığı kamuoyuna açık mektupta, İran’da Rojhılatlı bir Kürt kızı olan Jina Emini’nin “şüpheli” bir şekilde ölümüyle başlayan kitlesel protestoların üzerinden yaklaşık 70 gün geçtiği belirtildi. Rojhılat’ta başlayan gösteriler İran’ın birçok kentine sıçradı ve dünya ülkelerinde göstericilerle dayanışma yürüyüşleri düzenledi. İran İslam Cumhuriyeti önce konuyu yalanladı ve daha sonra “protestoları bastırmaya” çalıştı.

Mektup ayrıca “Tahran hükümetinin göstericilere karşı uyguladığı şiddete” ilişkin istatistikleri de ortaya koydu.

İnsan hakları örgütlerinin raporlarına göre İran’da şimdiye kadar 63’ü 18 yaş altı ve 43’ü kadın olmak üzere 445 kişi öldürüldü. Rojhılat kentlerinde 11’i çocuk, 5’i kadın olmak üzere 6’sı işkencede toplam 108 kişinin hayatını kaybettiği tespit edildi.

Rapor, Ciwanro gibi şehirlerde İran güvenlik güçlerinin göstericilere karşı makineli tüfekler ve zehirli göz yaşartıcı gaz kullandığı, ayrıca İran güvenlik güçleri tarafından özellikle geceleri rastgele ateş açıldığı belirtiliyor.

İran Kürdistan Partileri İşbirliği Merkezi mektubunda, dünya ülkelerine, insan hakları kuruluşları ve BM’ye İran’a karşı daha ciddi adımlar atılması çağrısı yapıldı. Çağırıda “Rejimin Kürdistan’da halka karşı yaptığı bir savaş suçu ve insanlık suçudur. BM İnsan Hakları Konseyi’nin İslam Cumhuriyeti’ne karşı kararı ve bir bilgi toplama komitesinin kurulması uygundu, ancak rejimin hesap vermesini sağlamak için daha ciddi önlemlerin alınması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Mektup, Doğu Kürdistan ve İran’da 11 haftadır gösterilerin sürdüğü bir dönemde geldi.

Kürdistan İnsan Hakları Ağı’na (KHRN) göre 70 gündür süren protestolarda Rojhılat’ta 104 kişi öldürüldü. Kirmanşan’da 20, İlam’da bir, Sine’de 34, Urmiye’de 41 ve İran şehirlerinde sekiz Kürt gösterici öldürüldü.

Diğer Haberler