HSD: TSK bombardımanında 19’u HSD savaşçısı 59 kişinin yaşamını yitirdi

HSD: TSK bombardımanında 19’u HSD savaşçısı 59 kişinin yaşamını yitirdi

 Rojava yönetimi TSK’nın bombardımanlarında 19’u Demokratik Suriye Güçleri(HSD) savaşçısı 59 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Rojava yönetimi Rusya ve ABD’den Türkiye’nin hak ihlallerini önleme çağrısı yaptı.

Rojava Özerk Yönetimi Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) son 6 günde Rojava’ya yönelik düzenlediği hava bombardımanı ve top atışlarının bilançosunu açıkladı. Açıklamada 19’u HSD savaşçısı, 16’sı sivil ve 24’ü Suriye askeri olmak üzere toplam 59 kişi yaşamını yitirdi, 33 sivil, 13 HSD ile asayiş üyesi ve 25’i Suriye askeri olmak üzere 73 kişi ise yaralandı.

20 Kasım tarihinde TSK, HSD’nin kontrolündeki Rojava ve Suriye’nin bazı bölgelerine yönelik “Pençe Kılıç” ismiyle havadan bir operasyon başlattı.

Rojava yönetimi 50 savaş uçağı ve 20 insansız hava aracının bombalama yaptığını kaydetti. Yiyecek deposu, enerji bölgeleri, sivil yerleşim yerlerinin hedef alındığı bombardımanlarda çok sayıda sivilin göç etmek zorunda kaldığı belirtilen açıklamada, “Sınır üzerindeki yerleşim yerlerindeki siviller evlerini terk etmeye bazıları ise göç etmeye mecbur kaldı ” denildi.

“Türkiye’nin bölgemize yönelik savaşı ekonomik savaştır ” ifadelerini kullanan Rojava yönetimi, saldırıların yeni olmadığı ve bölge istikrarının bozulmasının hedeflendiği kaydedildi.

 IŞİD’li aileler ve çocukların kaldığı Hol Kampı’nın TSK uçaklarınca hedef alındığı ve kaçan birkaç kişinin yeniden yakalandığı belirtildi. Rojava yönetimi IŞİD üyeleri ve ailelerinin kaldığı kampın hedef alınmasının bölgede ciddi bir güvenlik tehdidi oluşturduğu ve TSK saldırılarının IŞİD ile mücadeleyi zayıflattığına işaret edildi.

Açıklamada Türkiye’nin saldırılarını önlemesi için ABD ve Rusya yönetimine de çağrıda bulunuldu. Hava sahasının kullanılmasına her iki devletin “yeşil ışık” yaktığı belirtilerek, Rojava ve Suriye’ye yapılan müdahalenin bölge ile sınırlı kalmayacağı tüm dünya dengelerini etkileyeceği uyarısı yapıldı.

Diğer Haberler