İran devleti Belucustan’da yine halka saldırdı: Mekke Cami çevresinde abluka var

İran devleti Belucustan'da yine halka saldırdı: Mekke Cami çevresinde abluka var

 İran’ın Sistan-Beluçistan eyaletine bağlı şehirlerde Cuma namazı ardından düzenlenen gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu en az 4 kişinin öldüğü, 10’dan fazla kişinin de yaralandığı belirtildi. Yürüyüşlerde Kürtler ile dayanışma sloganları atıldı.

Merkezi İngiltere’de bulunan Beluç Aktivistler Örgütü, resmi Telegram sayfasından yaptığı paylaşımlarda, Sistan-Beluçistan eyaletinin Zahidan, İranşehr, Çabahar, Zehk, Seravan ve Haş şehirlerinde halkın sokaklara çıkarak yönetim karşıtı sloganlar attığını aktardı.

Zahidan şehrinde yapılan protestoda binlerle ifade edilen göstericiler, Kürdistan eyaletindeki protestoların bastırılma şekline itiraz ederek “Kürt ve Beluçlar kardeş”, “Kürtler yalnız değil Beluçlar destekliyor” “Yaşasın Kürdistan, yaşasında Beluçistan”, yöneticilerin ise kana susamış olduğunu belirten sloganlar attı.

Beluç Aktivistler Örgütü, askeri güçlerin Zahidan ve Haş’ta protestoculara ateş açtığını ve bazı göstericilerin yaralandığını belirterek buna dair görseller paylaştı.

Örgüt, güvenlik güçlerinin protestolara silahlı ve gazlı müdahalesi sırasında en az 4 kişinin öldüğü ve 10’dan fazla kişinin de yaralandığı bilgisini paylaştı.

Ölü ve yaralı sayısı artıyor

Yapılan paylaşımlarda Zahidan’daki Mekki Caminin kliniğinde durumun kritik olduğu, ölü ve yaralı sayısının arttığı ileri sürüldü.

Gösteriler sonrası Mekki Cami çevresinde birçok kişinin askeri güçlerce gözaltına alındığı belirtildi.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde göstericilerin slogan attığı görülürken yer yer silah sesleri de duyuluyor.

 Eyaletteki “Kanlı Cuma” olayları

İran’da Sünnilerin yoğun olarak yaşadığı Sistan-Beluçistan eyaletinin yönetim merkezi Zahidan kenti, 30 Eylül’de cuma namazı sırasında protestocular ile İran güvenlik güçleri arasında yaşanan ve “Kanlı Cuma” olarak bilinen büyük olaylara sahne olmuştu.

Takip eden günlerde de Haş kentinde gösteri düzenlenmiş yine güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karşılaşılmıştı.

Olaylarda 40’tan fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Gösterilerde çıkan olaylarda 30’dan fazla emniyet görevlisinin de hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Rojhılat’ta ise birçok kentte genel grev ilan edildi. Meriwan’da güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu Cebar Fakirzade isimli bir kişi yaşamını yitirdi.  Öte yandan güvenlik güçlerinin Çarşamba günü Sine’de yaralı bir şekilde gözaltına aldığı Hemin Emin isimli gösterici yaşamını yitirdi. Emin dün ailesi tarafından İran güvenlik güçlerinin baskısı altında sessizce toprağa verildi.

Diğer Haberler