PKK’nin Rojava’da vurulan Doğu Kürdistanlı kadrosu Rezan Cawid’e ilişkin bir açıklama da İ-KDP yöneticisinden geldi:

PKK'nin Rojava'da vurulan Doğu Kürdistanlı kadrosu Rezan Cawid'e ilişkin bir açıklama da İ-KDP yöneticisinden geldi: Rezan Cawid, Yusuf Rebani, PJAK; Kamişlo, Babeşex Nasiri, Newroz TV itlaat, iran

İran Kürdistan Demokrat Partisi (İ – PDK) eski devrimci ve yöneticilerinden Babeşêx Nasirî yaptığı açıklamada, Doğu Kürdistanlı bir yöneticinin Kürdistan İşçi Partisi (PKK) tarafından Rojava Kürdistanı’na gönderilmesinin ve burada hayatını kaybetmesinin şüphe uyandırdığını belirtti.

PKK bir kaç gün önce yaptığı açıklamada, Rêzan Cawîd’in Qamişlo kentinde hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Fakat Cawîd PKK’ye yönelik geçmişte ağır eleştiriler yaptığı için 2019 yılında PKK kendisini Newroz TV’ye çıkararak diğer Kürt partilerine saldırmasını talep etmişti.

Konuya ilişkin Basnews’e açıklamalarda bulunan Babeşêx Nasirî şunları söyledi: “Rêzan Cawîd Doğu Kürdistan’ın Mahabad kentinden. Kaç yıldır PKK’den ruhsal olarak  ayrılmıştı. Daha sonra PKK o ve ayrılan bir kaç kişiyi daha televizyona çıkararak röportaj yaptılar. Özellikle Rêzan Cawîd’i konuşturarak diğer Doğu Kürdistanlı partileri suçlamasına ve hepsini ihanetçi olarak değerlendirmesini sağladılar.”

Nasirî açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Daha sonra sesi soluğu kesildi ve akibeti bilinmiyordu. Şimdi de hayatını kaybettiği duyuruldu ama bu haber içinde çok çelişki barındırıyor. Cawîd Kürdistan Özgür Yaşam Partisi’nin (PJAK) üst düzey yöneticisiydi. O zaman şu soru sorulmalı; Qamişlo’da ne işi vardı? Türk MİT’i nedden onu hedef aldı? Ya da acaba bu eylem MİT ile İran İtlahatı’nın ortak işi mi? Yoksa PKK’nin kendi iç tasfiyesimiydi?”

Babeşêx Nasirî açıklamasının sonunda şu hususlara dikkat çekti: “Bu türden tasfiye olayları geçmişte PKK içerisinde çok fazla yaşandı. Bunu PKK’nin kendi yöneticileri de açık bir şekilde izah ediyorlar. Geçmişte PKK’den ayrılarak Kominist Parti’ye geçenleri daha sonra alarak hepsini kurşuna dizmişler. Rêzan Cawîd’in yaşadığınının da benzer bir durum olma ihtimali yüksek. Çünkü Cawîd uzun bir süredir PKK’ye karşı kuşku besliyordu.”

Kaynak: Basnews

Diğer Haberler