Kürtlerin oyları ile seçilen İBB Kürtçeye yer vermedi

Kürtlerin oyları ile seçilen İBB'si Kürtçeye yer vermedi

 İBB’nin Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Okmeydanı’ndaki Anadolu Parkı’nda faaliyete soktuğu tuvaletlerdeki 8 dilli levhada Kürtçeye yer vermemesi tepkiyle karşılandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, Beyoğlu’na bağlı Okmeydanı’nda bulunan Anadolu Parkı’nda faaliyete soktuğu tuvaletlerde, kadın-erkek lavabolarını ayırt etmek için 8 dilde levha astı.

Türkçe, Çince, İngilizce ve İspanyolcanın da yer aldığı levhada, Kürtçeye yer verilmemesi dikkati çekti.

Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı bölgede Kürtçeye yer verilmemesi mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Beyoğlu İlçe Örgütü yöneticisi olan mahalle sakinlerinden Yusuf Gülen, birçok kişinin söz konusu duruma karşı rahatsızlıklarını kendileriyle paylaştığını aktardı.

Kürtlerin İBB tarafından görmemezlikten gelindiğine dikkati çeken Gülen, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Kürt oylarıyla seçildiğini ve herkesin bunun bilincinde olduğunu kaydetti.

MA’dan Mehmet Aslan’a konuşan Gülen, Okmeydanı’nda çok az sayıda Çin, Rusya, Moğolistan ve diğer ülkelerden yurttaşlar olduğunu, buna karşı binlerce Kürt’ün burada yaşadığını ifade etti.

“İktidar gibi düşünemez”

Gülen, “Böyle bir yerde Kürtçeye yer verilmedi. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Bir an önce bu yanlıştan vazgeçilmeli” dedi.

Gülen, şunları söyledi:

“Sen sözde muhalefet partisinin belediye başkanısın. İktidar gibi düşünemezsin. İktidar bir sürü belediyemizi gasp edip tabelalarımızı yırttı. O zaman sen onunla aynı zihniyettesin. Bu kabul edilemez.”

Diğer Haberler