Peşmerge Bakanlığı iddialara yanıt verdi: “Pençe-Kilit operasyonuna hiç bir şekilde dahil değiliz

Peşmerge Bakanlığı iddialara yanıt verdi:"Pençe-Kilit operasyonuna hiç bir şekilde dahil değiliz

Peşmerge Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki Metina, Zap ve Avaşin-Basyan bölgelerinde PKK’ye yönelik karadan ve havadan “Pençe Kilit” adıyla başlattığı operasyon hakkında açıklama yaptı.

Peşmerge Bakanlığı, bazı medya organlarında TSK’nın Kürdistan Bölgesi toprakları içerisinde PKK’ye yönelik başlattığı “Pençe-Kilit” operasyonunda yer aldığı yönündeki iddialara yazılı yanıt verdi.

Söz konusu iddiaların tamamen “asılsız” olduğuna vurgu yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Türk ordusunun Kürdistan Bölgesi’ndeki sınır bölgelerinde başlattığı operasyonun ardından bazı sorumsuz basın organları, Kürdistan Peşmergelerinin operasyona katıldığı veya destek verdiği yönünde iftiralara yer verdi.

Peşmerge Bakanlığı olarak tüm bu iddiaları reddediyor ve Peşmerge güçlerinin hiçbir şekilde operasyona katılmadığını ve harekete geçmediğini beyan ediyoruz.

Peşmerge her zaman olduğu gibi savunma mevzilerindedir, duyarlıdır ve hiç bir yerleşim yerinin çelişkili tarafların kendi sorunlarını halletmek için nüfuz alanı yapılmasına izin vermeyecektir. Çünkü Kürdistan halkı uzun yıllardan beridir bölgesel çekişmelerin bedelini ödüyor ve büyük zararlar görüyor.”

Açıklamada ayrıca, “Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın egemenliğine saygı duyulması gerektiğini vurguluyoruz” denildi.

Diğer Haberler