Kerkük’te Kürt karşıtlığı: Mahkeme Kürdistan Bağımsızlık Referandumuna katılan yetkililerin isim listesini

Kerkük'te Kürt karşıtlığı: Referanduma katılan yetkililerin isim listesini istedi

Kerkük’te mahkeme hakimi, İl Meclisi’ne gönderdiği tebligatta, 2017’deki Kürdistan Bağımsızlık Referandumuna katılan İl Meclis üyelerinin isimlerini talep etti.

Bir kopyası Rûdaw’a ulaşan 14 Mart 2022 tarihli tebligatta, Kerkük Mahkemesi’nden çıkan karar doğrultusunda, referanduma katılan eski İl Meclisi üyelerinin isim listesi ile bu kişiler hakkında dava açılıp açılmaması konusunda taleplerini iletmek için bir İl Meclis temsilcisi talep edildi.

Kerkük İl Meclisi Kardeşlik Listesi Grubu Başkanı Muhammed Kemal, söz konusu tebligatın daha önce Arap ve Türkmen meclis üyelerinin şikayeti üzerine hazırlandığını söyledi.

Rûdaw’a konuşan Kemal, “Bundan önceki mahkeme hakimi konu siyasi olduğu için soruşturma yapmayacağını belirterek şikayeti reddetmişti. Ancak yeni hakim meseleyi yeniden canlandırmak için böyle girişimde bulundu” dedi.

Kerkük’teki vatandaşların büyük çoğunluğu ile şu an hala Irak Parlamentosu’nda ve hükumette görevli olan isimlerin de referanduma katıldığını hatırlatan Muhammed Kemal, “Fakat bazı Arap ve Türkmen taraflar yeni yeni bu meseleyi gündeme getirme çabası içerisinde. Bu şekilde feshedilen meclisin yükümü arttırmak, emeklilikten mahrum etmek istiyorlar” diye konuştu.

Güney Kürdistan’da 25 Eylül 2017’de Bağımsızlık Referandumu gerçekleştirildi. Referanduma katılanların yüzde 93’ü Kürdistan’ın bağımsızlığına “Evet” dedi.

Referandumdan önce Kerkük İl Meclisi’nde yapılan oylamada, oturuma katılan 26 üyeden 24’ü Kerkük’ün referanduma katılması gerektiği yönünde oy verdi.

Diğer Haberler