İran rejiminide Kürt karşıtı karar: Newroz’da Kürt bayrağı taşımak ve Ey Reqîp söylemek yasak

İran rejiminide Kürt karşıtı karar: Newroz'da Kürt bayrağı taşımak ve Ey Reqîp söylemek yasak

İran Hükümeti, Doğu Kürdistan’da Newroz kutlamaları esnasında Kürt bayrağı taşımayı ve Ey Reqîb marşı söylemeyi yasakladı.

“Newroz Bayramı” bütün Kürdistan parçaları ve Kürtlerin yaşadığı her yerde coşkuyla kutlanmaya devam ediyor.

Doğu Kürdistan’da Kürtlerin yaşadığı il ve ilçelerde de baharın gelişinin sembolü olan “Newroz” kutlanıyor fakat bazı kentlerde halen hem kar yapıyor hem de kış etkisi devam ediyor.

Bütün diğer Kürdistan parçalarında olduğu gibi Doğu Kürdistan parçasında yaşayan Kürtler de bir kaç gündür Newroz Bayramı’nı coşkuyla kutlamak için gerekli bitin hazırlıkları yapıyorlar ama İran Hükümeti halkın Newroz’u gönüllerince kutlamalarına müsade etmiyor.

Newroz tertip komitelerine “Newroz Bayramı’nda Kürdistan bayrağı dalgalandırmayın ve Ey Reqîb marşını söylemeyin” diye uyarılarda bulunan İran Hükümet yetkilileri, konuşma yapacak kişilerin de hükümetin istediği türden konuşmalar yapmasını istedi.

Diğer taraftan İran Hükümeti’ne bağlı güvenlik güçlerinin Merîwan kentine bağlı turistik bir köy olan Nê köyünü kuşatarak köylülere Newroz etkinliklerine hiç bir şekilde katılmamaları konusunda belge imzalattığı kaydedildi.

Duruma ilişkin isminin açıklanmasını istemeyen Katol bölgesi Xoy kenti aktivistlerinden birisi Basnews’e yaptığı açıklamada, yaşadıkları bölgede Newroz etkinliklerinin sadece İran Pasdarları’nın denetiminde ve gözetiminde yapıldığını dile getirdi.

Aktivist açıklamasında, yetkililerin kendilerine “bu yıl kafanıza göre Newroz kutlaması yapmayacaksınız” dediğini, toplantı ve merasim yerlerinde de İran’ın dini lideri Ali Hamaney ile Kasım Süleymani’yi övücü açıklamalar yapılmasını emrettiklerini söyledi.

Diğer Haberler