Başbakan Mesrur Barzani Irak Federal Mahkemesine dönük basın açıklaması yaptı: Bu kararı red ediyoruz, kaynağımız ise Irak anayasasıdır

Başbakan Mesrur Barzani Irak Federal Mahkemesine dönük basın açıklaması yaptı: Bu kararı red ediyoruz, kaynağımız ise Irak anayasasıdır

 Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, Irak Federal Mahkemesi’nin Kürdistan gaz ve petrol yasasının iptali, Irak’taki ve bölgedeki son gelişmelere  ilişkin basın açıklaması yapıyor.

Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi halkının tüm anayasal haklarını savunacağına dair yasal yemin ettiğini anımsattı.

Başbakan Mesrur Barzani, düzenlediği basın toplantısında; Kürdistan Bölgesi’nin mevcut durumu, Federal Mahkeme’nin kararı, Bölge’nin anayasal hakları ile Irak ve bölgedeki son gelişmeleri değerlendirdi.

“10 Temmuz 2019’da, Kürdistan Bölgesi halkının tüm anayasal haklarını savunacağıma dair yasal yemini ederek göreve başladım” diyen Başbakan, “Aynı şekilde Bölge Başkanlığı, Parlamento, Bakanlar Kurulu, değerli bakanlar, Parlamento üyeleri ve diğer yetkililer de aynı şekilde yasal yemin etti. Şimdi de görüyoruz ki Kürdistan Bölgesi’nin birçok anayasal hakkı ihlal edilmiş ve edilmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Başbakan, “Bu emaneti taşımak anayasal ve yasal sorumluluğumuz olduğu için, halkımızın haklarını savunmamız gerekiyor. Irak Anayasası’nın Arapça, Kürtçe ve İngilizce nüshaları var bende. Hepsini detaylı bir şekilde bir kez daha okudum” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şunu hatırlatmak istiyorum: Anayasanın 44 ve 45’inci maddeleri, Federal Konsey’in kurulmasından söz ediyor ancak şimdiye kadar bu konsey kurulmuş değil ki bütün bölgelerin haklarının korunmasını sağlayacak en önemli anayasa maddelerinde biridir.

Federal Hükümet anayasaya saygı göstermeli, bütün anayasa maddelerini olduğu gibi uygulamalı. Sadece bir tarafın çıkarına olan maddeyi uygulama yoluna gitmemeli. Ya da kendi çıkarlarına olmadığını düşündüğü maddeyi hariç tutmamalı.

Federal Mahkeme’nin petrol ve gaz konusuyla ilgili son kararına değinmek istiyorum. 110, 112 ve 115’inci maddeler bu konudan söz ediyor. 110’uncu maddede de Federal Mahkeme’nin tüm yetkilerinden söz ediliyor ve bu maddede yer almayan tüm yetkilerin ise bölgeler yahut vilayetlerde olduğu belirtiliyor. 111’inci maddede ise petrol ve gazın tüm, tüm bölge ve vilayetlerle Irak halkının olduğu yazılıyor. Ancak hiçbir şekilde petrol ve gazın Federal Hükümet’in mülkü olduğundan söz etmiyor. Bu anayasal bir konudur.”

Kürdistan halkının Enfal, kimyasal saldırı, talan, köy ve şehirlerin yıkımı gibi birçok yönden zarar gördüğünü vurgulayan Başbakan, anayasal bir maddede belirtilen bu konunun da halen uygulanmadığını, Enfal kurbanları ile şehit ailelerine tazminat ödenmediğini, bunun da Kürdistan halkına karşı bir başka anayasal ihlal olduğunu ifade etti.

Başbakan Mesrur Barzani, mevcut anayasanın Kürdistan ve Irak halkının büyük çoğunluğunun oyuyla kabul edildiğini anımsatarak, “Ancak Kürdistan halkının anayasaya oy vermesinin en büyük sebebi, anayasal haklarını elde etmek içindir. Bunu, anayasa maddeleri ihlal edilsin diye yapmadık” dedi.

Diğer Haberler