Fazıl Mirani Cumhurbaşkanlığı krizi için konuştu: Yedek adayımız olacak

Fazıl Mirani Cumhurbaşkanlığı krizi için konuştu: Yedek adayımız olacak

 PDK Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani, Irak Cumhurbaşkanlığı’na başka bir ismi aday gösterebileceklerini söyledi.

VOA’ya konuşan Kürdistan Demokrat Partisi (PDK) Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani, “Bugün Bafil Talabani, Başkan Barzani’yi ziyaret edecek. Yedek bir adayımızın olması gerekiyor. YNK ile anlaşsak da anlaşmasak da Federal Mahkeme kararını değiştirse de değiştirmese de yedek bir adayımızın olması gerekiyor” dedi.

Bu adayın büyük olasılıkla Fuad Hüseyin olacağını kaydeden Mirani, “Tabi bunu örnek olarak söylüyorum. Bu, Bafil Bey (Talabani) ile Başkan Barzani’nin görüşmesinde netleşecek. Olumlu bir görüşme olmasını, daha sonra iki partinin polit bürolarının toplantı yapmasını umut ediyoruz.  YNK’li arkadaşlarla ister cumhurbaşkanının tazmini isterse de ortak bir aday üzerinde anlaşma sağlansın, bu Kürtler, Kürdistan ve iki partinin çıkarları doğrultusunda olacaktır. Önümüzdeki 72 saat içinde her şey netleşecek” ifadelerini kullandı.

Mirani devamında şunları söyledi: “İki partiden de olmayan bir aday üzerinde anlaşma sağlanması olası görünüyor. Ancak kesin bir şey söylemiyorum. Bu iki tarafın da çıkarına olabilir fakat defalardır cumhurbaşkanlığı YNK ile veriliyor. Bu sefer de PDK’nin olsun, YNK’li arkadaşlar başka makamlar alsın. Kısacası bu birkaç seçenekten başka bir seçeneğimiz yok. Ya maalesef gidip Kürt olmayan birini seçeceğiz ya da bizim için iyi olmayan birine oy vereceğiz. Ya da PDK veya YNK’li bir aday üzerinde uzlaşarak tek adayla seçime gireceğiz ki inşallah bu olur.”

“Cumhurbaşkanlığı makamının, bir Kürt’ün cumhurbaşkanı olmasından ziyade bir faydası olmadı” diyen Fazıl Mirani, “İkincisi de rahmetli Mam Celal (Talabani) kendi yetkisini kullanarak Kürdistan için birileriyle ilişki kuruyordu. Gerek bütçe gerekse diğer konularda ancak ondan sonra bu makamın hiçbir faydası olmadı. Mam Celal’den sonra, ister PDK’den isterse YNK’den olsun, kimsenin onun kadar yapabileceğini sanmıyorum” diye konuştu.

Mirani, PDK’nin Berhem Salih’i veto etmesiyle ilgili ise şunları ifade etti: “Bize göre Berhem Bey, atmaması gereken bazı adımlar attı ve bunlar Kürtlere zarar verdi. Kürtler için hiçbir şey yapmadı. Benim gördüğüm, Berhem Bey cumhurbaşkanlığı süresince sahip olduğu kabiliyeti Kürtler için kullanmadı. Kendisi için kullandı diyebiliriz. Bu konuda daha fazla bir şey söylemek istemiyorum, takdiri YNK’li arkadaşlara bırakıyorum.”

PDK’nin adayı Hoşyar Zebari, Federal Mahkeme’de açılan davalar nedeniyle geçici olarak askıya alınmıştı.

Diğer Haberler