Bismil Belediyesi Vedat Aydın ismine tahammül edemedi, adını parktan kaldırdı

Bismil Belediyesi Vedat Aydın ismine tahammül edemedi, adını parktan kaldırdı

2019 yılında kayyuma devredilen Bismil Belediyesi, Vedat Aydın Parkı’nın adını değiştirdi.

2014 yılında Dicle Nehri kıyısında 45 dönüm arazi üzerinde yapılan parka “Millet Bahçesi” adı verildi.

Bismil Belediyesi tarafından 1. Etap olarak ihale edilen Dicle Mahallesi Vedat Aydın Parkın içinde inşaatı devam eden 150 Bin metrekare alana yapılacak olan Millet Bahçesinin yapımı tamamlandı. Normalde Vedat Aydın parkının bir parçası olması gerekirken Vedat Aydın parkının adı tamamen kaldırıldı.

20 Ekim 2019’da Diyarbakır’ın Bismil Kayapınar ve Kocaköy ilçe belediyelerine kayyum atanmıştı.

HDP’li Bismil Belediye Başkanı Orhan Ayaz’ın, yerine Bismil Kaymakamı Kerem Süleyman Yüksel, “Belediye Başkan Vekili” olarak görevlendirilmişti.

Adı parktan alınan Vedat Aydın ise dönemin Diyarbakır HEP İl Başkanıydı. 1953 yılında Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Kürthacı köyünde doğan Vedat Aydın 1991 Temmuzu’nda kendisini polis olarak tanıtan kişiler tarafından Diyarbakır merkezdeki evinden alınmıştı. Aydın’ın cenazesi birkaç gün sonra Elazığ’ın Maden ilçesinde işkence edilmiş halde bulunmuştu.

Bismil Belediyesi halen kaymakan Enver Hakan Zengince yönetiminde bulunuyor. Zengince geçen Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı kararı ile Diyarbakır-Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili olarak atandı.

Diğer Haberler