Bu gün Seyit Rıza’nın idam edilişinin 84’üncü yıl dönümü

Bu gün Seyit Rıza'nın idam edilişinin 84'üncü yıl dönümü

15 Kasım 1937’de idam edilen Seyit Rıza ve mücadele arkadaşları şahadetinin 84’üncü yıl dönümünde hala Kürt halkının yüreğinde ki yerini koruyor. Kürt halkının belleğine kazınan “”Ben sizin hilelerinizi anlayamadım, onlarla baş edemedim, bu yüzden görüşmek için geldim. Ölüme gidiyorum. Bu bana dert olsun, ama ben de size boyun eğmedim bu da size dert olsun” sözleri bu gün hala Kürt halkının bilincinde yer edinmiş bir sözdür.

Seyit Rıza kimdir?

Seyit Rıza ya da Kırmancki’deki adıyla Sey Rıza’nın kesin doğum tarihi bilinmemekle birlikte 1863 yılında Pulur Lirtik Köyü’nde doğduğu kabul edilir. 15 Kasım 1937 yılında Xarput’ta altı Dersim ileri geleniyle beraber idam edildi.

75 yaşında olan ve yaşı küçültülerek idam edilen Seyit Rıza’yla beraber 58 kişi Elazığ’da kurulan  İstiklal Mahkemesi’nde yargılandı. Yargılama bir tiyatro gibiydi.

Dersim ileri gelenleri “isyana teşvik” suçundan yargılandığı mahkemede  Seyit Rıza ile beraber 6 kişi idam cezasına çarptırılır. Diğer sanıklarsa ömür boyu hapis cezalarına çarptırılır.

75 yaşındaki Seyit Rıza’nın idamını gerçekleştirmek için yaşını küçültüp oğlunun ise yaşını büyüterek idam edilmelerinin önü açıldı.

Seyit Rıza’nın idamı, hükmü düzenlemekle görevli İhsan Sabri Çağlayangil’in anılarında şöyle aktarılmıştı:

“Seyit Rıza, sehpaları görünce durumu anladı. ‘Asacaksınız’ dedi ve bana döndü: ‘Sen Ankara’dan beni asmak için mi geldin?’ Bakıştık. İlk kez idam edilecek bir insanla yüz yüze geliyordum. Bana güldü. Savcı, namaz kılıp kılmayacağını sordu. İstemedi. Son sözünü sorduk. ‘Kırk liram ve saatim var. Oğluma verirsiniz’ dedi.

“Seyit Rıza’yı meydana çıkardık. Hava soğuktu ve etrafta kimseler yoktu. Ama Seyit Rıza, meydan insan doluymuş gibi sessizliğe ve boşluğa hitap etti. ‘Evlâdı Kerbelayıh. Bi hatayıh. Ayıptır. Zulümdür. Cinayettir’ dedi. Benim tüylerim diken diken oldu. Bu yaşlı adam rap rap yürüdü. Çingeneyi itti. İpi boynuna geçirdi. Sandalyeye ayağı ile tekme vurdu, infazını gerçekleştirdi.

Diğer Haberler