Pentegon: DSG ile ortaklığımız sadece IŞİD ile mücadeleye dayalı

Pentegon: DSG ile ortaklığımız sadece IŞİD ile mücadeleye dayalı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, ABD’nin Türkiye’nin olası bir operasyonuna karşı Demokratik Suriye Güçleri’ne teminat verip vermediğine yönelik soruya “Suriye’de DSG ile ortaklığımız sadece IŞİD ile mücadeleye dayalı” şeklinde cevap verdi.

Mazlum Kobani: ABD bize böyle bir güvence verdi

Al-Monitor’dan Amberin Zaman’a konuşan Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobani (Abdi), “ABD ile Rusya, Türkiye’nin operasyonuna karşı size teminat verdi mi?” sorusunu yanıtlamış ve kendilerine teminat verildiğini söylemişti.

Abdi şunları kaydetmişti:

“ABD bize böyle bir güvence verdi. Resmi olarak bize söylendi. ‘Türkiye’nin herhangi bir saldırısına karşıyız ve kabul etmeyeceğiz’ dendi. Görüştüğümüz ABD yetkilileri Kongre’nin Türkiye’ye yönelik devreye soktuğu yaptırımları da hatırlattılar. Son Erdoğan-Biden görüşmesinde de bize yönelik bir operasyonun kabul edilmeyeceği Türk tarafına iletilmiş.

Ruslar da bize bu yönde Türkiye ile herhangi bir anlaşmalarının olmadığını söylediler. Onların endişeleri ise Türkiye’nin direkt olarak değil, Türk ordusu yerine Türkiye’ye bağlı yerel güçlerin, yani Suriye Milli Ordusu çatısı altında faaliyet sürdüren silahlı grupların bize saldıracağı yönünde. Hatta bugün için tarih verdiler ama bugün de kazasız belasız geçti.”

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, günlük basın toplantısında sorulara yanıt vererek gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

“SDG ile ortaklığımız IŞİD ile mücadeleye dayalı”

Kirby’ye, sorulan “Al-Monitor’a konuşan Mazlum Kobani, ABD’nin Türkiye’nin Suriye operasyonuna karşı resmi olarak teminat verdiğini söyledi. SDG’ye Türkiye operasyonuna karşı teminat verdiniz mi?” sorusuna cevaben, bu mülakatı ilk kez duyduğunu ve elinde Pentagon’dan herhangi bir iletişimin olmadığını söyledi.

Diğer Haberler