Eylül Devrimini anarak Kürdistan diyen Hifzullah Kutum gözaltına alındı

Eylül Devrimini anarak Kürdistan diyen Hifzullah Kutum gözaltına alındı

Sosyal medyada yaptığı “Şoreşa Îlonê hemû Kurdan pîroz be, Bijî Kurdistan” (Eylül Devrimi tüm Kürtlere kutlu olsun. Yaşasın Kürdistan) paylaşımı gerekçesiyle rektörlük tarafından açığa alınan Fırat Üniversitesi araştırma görevlisi Hifzullah Kutum bugün gözaltına alındı. Kutum sosyal medya hesabı Twitter’dan tehdit aldığını da açıklamıştı.

Fırat Üniversitesi Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada, “Sosyal medyadaki paylaşımları ile terör örgütü propagandası yaptığı değerlendirilen araştırma görevlisi, Rektörlüğümüzce açığa alınmış ve hakkında soruşturma başlatılmıştır. Bahse konu kişi ile ilgili ayrıca adli makamlara da suç duyurusunda bulunulmuştur” ifadelerini kullandı. Kutum halen gözaltında tutuluyor.

“Hukuki hassasiyetlerle değil siyasi kaygılarla görevden uzaklaştırıldım”

Dün akşam saatlerinde Twitter’dan açıklama yapan Kutum da açığa alındığını ve tehdit edildiğini belirterek şunları söyledi: “Hukuki hassasiyetlerle değil siyasi kaygılarla görevden uzaklaştırıldım. Okulda tanımadığım insanlar var. Ve öğrenci değiller. Hiç olmazsa benim tanıdığım öğrenciler değiller. Kapımda bekliyorlar. Tehditkar bir durum seziyorum. Eğer tarafıma bir şiddet tehdidi oluşursa nefsi müdafaa hakkımı sonuna kadar kullanacağım”

Ne olmuştu?

Sosyal medyada yaptığı paylaşım nedeniyle Kutum hakkında açılan soruşturmada uyarı cezası verildi. Bu cezaya yaptığı itiraz, Dekan Vekili Prof. Dr. Kenan Peker tarafından reddedildi. Yaptığı paylaşımlar nedeniyle savunması istenen Kutum’a, paylaşımı ne amaçla yaptığı ve görselde yer alan ifadenin “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin toprak bütünlüğüne ve sınır güvenliğine yönelik bir tehdit/kasıt içerip içermediği” soruldu. Kutum savunmasında, “Türkiye Cumhuriyeti ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında gerçekleşen resmi temaslarda, görselde yer alan Kürdistan ifadesinin ve bayrağının kullanıldığını” söyledi. Ek olarak ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Mesud Barzani ve Mesrur Barzani’yle olan resmi temaslardaki verilen karelerde yer alan ‘Kürdistan’ ifadesi ve bayrağının kullanıldığını belirtti.

Diğer Haberler