Diyarbakır Belediyesi Kayyumu Zarokistan sözünü sakıncalı buldu

Diyarbakır’da Kayapınar Belediyesi tarafından açılan Zarokistan da 8 Ocak 2016’ta kayyum tarafından kapatılmış, çalışanlarının tamamı işten çıkarılmıştı. Kapatılan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından kurulan Zarokistan’larda Kürtçe eğitim veriliyordu. Zarokistan’ların eğitim programı da Kent Meclisince belirleniyordu. Zarokistan’lar bünyesinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı iki kreş ve kreşlerin yanı sıra 4 oyun odası faaliyetteydi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanmasından sonra belediyeye atanan kayyum, kreşlerin bağlı olduğu Sosyal Hizmetler Daire Başkanı’nı görevden almıştı. Kreşlerde çalışan personelin de sözleşmeleri yenilenmedi. PAYLAŞ SHARE ON FACEBOOK SHARE ON TWITTER SHARE ON WHATSAPP SHARE ON TELEGRAM SHARE ON VIBER SHARE ON MESSENGER Yorumlar Misafir olarak yorum yazın ya da daha etkili bir deneyim için oturum açın

Kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Bağlar ilçesinde bulunan ve Kürtçe eğitim verilen ‘Zarokistan’ın Kürtçe tabelasını indirerek yerine Türkçe tabela astı.

Kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında Bağlar ilçesi Bağcılar Mahallesi’nde kurulan Zarokistan’ın Kürtçe tabelasını sökerek yerine “Bağcılar Kreş ve Gündüz Bakımevi” yazılı tabelayı astı.

Tabelada boyut olarak küçük bir “Mala Zarukan” (Çocuk Evi) yazısı bulunurken, Kürtçe çocuk anlamına gelen “zarok” kelimesinin yanlış yazıldığı görüldü.

Diyarbakır’da Kayapınar Belediyesi tarafından açılan Zarokistan da 8 Ocak 2016’ta kayyum tarafından kapatılmış, çalışanlarının tamamı işten çıkarılmıştı.

Zarokistan’lar bünyesinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı iki kreş ve kreşlerin yanı sıra 4 oyun odası faaliyetteydi.

Diğer Haberler