14 Baro: Zırhlı araç ölümlerinin sıradanlaşmaması gerekir

14 Baro: Zırhlı araç ölümlerinin sıradanlaşmaması gerekir

Şırnak’ta zırhlı araç çarpması sonucu hayatını kaybeden 7 yaşındaki Mihraç Miroğlu’nun ölümüne yönelik Kürt illerinden 14 baro ortak açıklamada bulundu.

Şırnak’ın İdil ilçesinde zırhlı aracın çarpması sonucu hayatını kaybeden 7 yaşındaki Mihraç Miroğlu’nun olayına ilişkin Kürt illerinden 14 baronun yaptığı ortak açıklamada zırhlı araç ölümlerinin sıradan ölümler olmadığına dikkat çekildi.

Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Dersim, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van Barosu’ndan yapılan ortak aşıklama şu şekilde:

“Şırnak İli İdil İlçesi’nde zırhlı aracın çarpması sonucu 7 yaşındaki Mihraç Miroğlu yaşamını yitirmiştir. Bu ölüm, bölgemizde zırhlı araçlardan kaynaklı ilk ölüm olmadığı gibi maalesef son ölümde olmayacaktır.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD), Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki zırhlı araç çarpmalarına ilişkin 2019 yılında hazırlamış olduğu rapora göre son 10 yılda; 16’sı çocuk 36 kişi hayatını kaybetmiş, 85 kişi de yaralanmıştır. 2019 yılında kamuoyuyla paylaşılan bu rapordan sonra Şırnak, Batman, Diyarbakır ve bölgenin diğer illerinde benzer ölüm ve yaralanma olayları yaşanmaya devam etmiştir. Bu durum zırhlı araçların kullanımından sorumlu kurum ve kişilerin öngörülebilir risk ve tedbirler kapsamında gerekli önlemleri almaları ve sorumluluklarını yerine getirme hususunda gerekli özeni göstermediklerini ortaya koymaktadır.

Zırhlı araç ölümlerinin sıradanlaşmaması gerekir.

Yaşam hakkını korumak devletin temel yükümlülüğüdür. Mihraç MİROĞLU evinin önünde, kendi sokağında ve kendi yaşam alanında yaşam hakkını korumakla yükümlü kamu görevlilerinin kullandığı zırhlı aracın çarpması sonucu ölmüştür.

Devletin güvenlik amacıyla zırhlı araçları  yaşam alanlarında  yaygın kullanımı, başta çocuklar olmak üzere yaşam hakkı ihlallerine sebebiyet vermektedir.

Faili kolluk olan dosyalarda etkin bir soruşturmanın yürütülememesi;  çoğu zaman zırhlı araçları kullanmaya ehil olmayan, buna ilişkin herhangi bir eğitim almamış olan personellerin “güvenlik gerekçesi” adı altında tonlarca ağırlıktaki araçları kullanmak için görevlendirilmesi yaşam hakkının ihlali sonucunu  doğurmaktadır.

 Zırhlı araçların çarpması neticesinde meydana gelen onlarca çocuk ve yetişkin ölümünde etkin ve adil bir soruşturmanın yapılmamasına ilişkin  her ihlal, bir sonrakine davetiye çıkaracaktır. “Hukukun üstünlüğü ilkesi” gereği yargı, failler kim olursa olsun mağdurların adalet duygusunu karşılamalı ve  pratiğiyle benzer ihlallerin gerçekleşmemesi için caydırıcı gücünü hissettirebilmelidir.

Biz aşağıda imzasi bulunan Barolar olarak; öncelikle yaşamını yitiren Mihraç MİROĞLU’na rahmet, kederli ailesine başsağlığı ve sabır diliyoruz. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun zırhlı araçların neden olduğu kazalarla ilgili alt komisyon kurarak araştırma raporu hazırlamasını, yıllardır süregelen bu ölümlere karşı adli ve idari makamların tarafsız ve etkili bir soruşturma yürütmesini talep ediyor, Mihraç MİROĞLU’nun ölümü dahil benzeri ölüm ve yaralanmalar hakkında sürdürülecek yargılama süreçlerinin takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

Ortak açıklamada bulunan barolar:

1-Adıyaman Barosu

2- Ağrı Barosu

3- Batman Barosu

4- Bingöl Barosu

5- Bitlis Barosu

6- Dersim Barosu

7- Diyarbakır Barosu

8- Hakkari Barosu

9- Mardin Barosu

10- Muş Barosu

11- Siirt Barosu

12- Şanlıurfa Barosu

13- Şırnak Barosu

14- Van Barosu

Diğer Haberler