İhlam Ahmed: HSD ve MSD Suriye’nin toprak bütünlüğünün bir garantisi olarak terörle mücadele ediyor

İhlan Ahmed: HSD ve MSD Suriye'nin toprak bütünlüğünün bir garantisi olarak terörle mücadele ediyor

Suriye Demokratik Konseyi (SDK) Eş Başkanı Îlham Ehmed, Fırat’ın doğusunda konuşlanan ABD güçlerinin geri çekilmesinin beklendiğini belirterek, ABD ordusunun Suriye’de temsili bir şekilde konuşlandırıldığını ve çok büyük güce sahip olmadığını belirtti. ABD’nin Suriye’nin küçük bir bölümünden çekilmesinin ABD yönetiminin yeni stratejisinin uygulanmasına dayandığını belirten Ehmed, Amerikan güçlerinin Ortadoğu’da konuşlandırılması stratejisinin bazı tarafları etkileyeceğini bildirdi.

Suriye topraklarındaki yabancı güçlerin varlığının ‘geçici’

Kürt yetkili açıklamasında, ABD güçlerinin kalmasını ve karadaki askeri güçlerle ortaklığın devam etmesini istediğini belirterek, “ABD, ülke genelinde nihai ve kapsamlı bir siyasi çözüm sürecine girilinceye dek Suriye’de ve bölgede istikrarın sağlanması, güvenlik boşluğunun ve kaosun önlenmesi için Suriyelilerin çıkarlarının ana garantörü olacak” ifadelerini kullandı.

Îlham Ehmed’in bu açıklamaları geçtiğimiz Pazartesi akşamı Russia Today kanalında yayınlanan bir röportaj sırasında geldi. Ahmed açıklamasında, Suriye topraklarındaki yabancı güçlerin varlığının ‘geçici’ olduğunu ifade etti. Bu tarafların ayakta kalmasını Suriyelilerin anlaşmasına bağladı ve ortadan kaldırılmasının halkların ve ülke bileşenlerinin iradesiyle mümkün olduğunu kaydetti. Kürt yetkili, “Suriye Demokratik Güçleri (HSD)  ve Suriye Demokratik Meclisi (MSD) Suriye’nin toprak bütünlüğünün bir garantisi olarak terörle mücadele ediyor ve radikal grupların eline düşmelerini önlemek için petrol ve ekonomik kaynakları koruyor” şeklinde konuştu.

Ahmed, özerk yönetimin gelecekte Suriye için bir model oluşturacağını ve  ‘merkezi olmayan çoğulcu’ bir hükümet sistemi çağrısında bulundu.

“Kürtler olmazsa Suriye bölünür”

Açıklamasında Özerk Yönetim’in ayrılması, Suriye’nin bölünmesi ve uluslararası tanınırlık çabalarına da değinen Ehmed, bu iddiaların arkasında Türkiye, rejim ve destekçilerinin olduğunu söyledi ve Kürtler tarafından gerçekleştirilen siyasi ve askeri oluşumlar olmaması halinde Suriye’nin uzun bir zaman önce bölünebileceğini kaydetti.

Açıklamasında Ankara’yı Efrin ve Türk ordusunun bulunduğu bölgeleri Türk topraklarına dahil etmekle suçlayan Ahmed, “Türkiye’nin yaptığı bölücü bir süreç. Suriye’nin toprak bütünlüğünü talep ediyoruz. Birliği için çalışıyoruz ve topraklarımızda onurlu bir şekilde yaşamak istiyoruz” diyerek ABD Hazine Bakanlığı’nın Suriyeli muhaliflere yönelik yaptırımlarının olumlu olduğuna dikkat çekti. Ahmed ayrıca, “Çünkü Türkiye’nin desteklediği silahlı muhalif güçler her gün Efrin, Resulayn(Serêkanî) ve Tel Abyad’da(Girê Spî) savaş suçları işliyor” dedi.

“Esad’ın açıklamaları Suriye’nin çıkarına hizmet etmiyor”

Özerk Yönetimi’nin kabuluyla birlikte Suriye Anayasası’nın değişeceğini belirten Ehmed, “Esad’ın açıklamaları Suriye’nin çıkarlarına hizmet etmiyor. Kürtlere yönelik tavrını değiştirmelidir” dedi.

Îlham Ehmed, HSD güçlerinin yer altı ve yer üstü kaynaklarını terör saldırılarına karşı koruduğunu belirtti.

Ehmed, ABD’nin Suriye’ye yönelik cezaların olumlu olduğunu ancak yeterli olmadığınj daha caydırıcı yaptırımlara ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Suriye muhalefetine bağlı silahlı grupların günlük olarak insanlık suçu işlediğini dile getiren Ehmed, Rusya ve ABD’nin terörist grupların hak ihlallerini durdurma konusunda işbirliği yapması gerektiğinin altını çizdi.

Suriye rejimi ile herhangi bir diyologlarının olmadığını dile getiren Îlham Ehmed, ABD’nin rejim ile diyologlarına karşı olmadığını, “ABD, Rusya ile diyalog yapmamızı istiyor” ifadelerini kullandı.

SDK, Arap ve Kürtlerden oluşan HSD  ve Özerk Yönetim’in siyasi çerçevesini oluşturarak, dört valilik ve 7 şehri kapsıyor. Bu oluşumlar, ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Suriye topraklarının dörtte birini kontrol eden ABD liderliğindeki uluslararası koalisyon tarafından destekleniyor.

Kaynak:  BasNews

Diğer Haberler