Demirtaş Konya’da yaşananları Kürt katliamı olarak tanımlamadı

 Demirtaş Konya’da yaşananları Kürt katliamı olarak tanımlamadı

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Konya’nın Meram ilçesinde 30 Temmuz’da 7 kişinin ırkçı saldırı sonucu öldürülmesine ilişkin açıklama yaptı. Demirtaş olayı  Kürtlere karşı ırkçı bir saldırı olarak tanımlamadı. Sorunu yine Türk devlet geleneğinin değil AKP’nin sorunu olarak tanımladı. Demirtaş’ın twittine Kürtler tepki gösterdi. Kürt twitter kullanıcıları Demirtaş’ın Kürt katliamı dememesini eleştirdikleri gibi, artık bu söylemlere inanmadıklarını da eklediler.

Demirtaş ne dedi?

Demirtaş, “Maalesef ki bu katliam, gerilim ve çatışmaların esas nedeni hükümetin ayırımcı politikaları, hedef gösteren dili ve bundan cesaret alan devlet içi-dışı çetelerin kirli hesaplarıdır” dedi.

Avukatları aracılığıyla Twitter’dan açıklama yapan Demirtaş şunları söyledi:

“Konya’daki barbarca katliamda hayatını kaybeden kardeşlerime Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm halkımıza baş sağlığı diliyor; üzüntülerini, acılarını yüreğimde hissederek paylaşıyorum.

Maalesef ki bu katliam, gerilim ve çatışmaların esas nedeni hükümetin ayırımcı politikaları, hedef gösteren dili ve bundan cesaret alan devlet içi-dışı çetelerin kirli hesaplarıdır.

Türk-Kürt, bütün halkımıza naçizane tavsiyem şudur: Nefret diline, ayırımcı politikalara prim de vermeyin boyun da eğmeyin. Koşullar ne olursa olsun her zaman akılla ve sabırla hareket edelim. Öfkeye değil, birlikte yaratacağımız ortak vicdana sığınalım.

Bizler hukukun işlediği, adaletin olduğu bir ortam için çok çalışıyoruz. Bu nedenle, sakın ola ki kendinizi umutsuz, çaresiz ve sahipsiz hissetmeyin. Belki biraz zor olacak ama barışı, demokrasiyi, eşitliği, özgürlüğü ve adaleti mutlaka ama mutlaka sağlayacağız.”

Diğer Haberler