Mesut Barzani UNESCO’nun Hewreman kararına ilişkin mesaj yayınladı

Mesut Barzani UNESCO'nun Hewreman kararına ilişkin mesaj yayınladı

Başkan Mesud Barzani, Hewraman bölgesinin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesi dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Barzani, “Hewraman, her zaman kültür, edebiyat, tarih, mücadele, siyaset ve Kürdistan kurtuluş hareketinde gözle görülür bir rolü olan Kürdistan’ın önemli bir bölgesi” dedi.

UNESCO’nun Hewraman’ı Dünya Mirası Listesi’ne almasından çok mutluluk duyduğunu kaydeden Başkan Barzani, Hewraman’ın Doğu Kürdistan (Rojhilat) tarafına düşen bölümünün Dünya Mirası Listesi’ne girdiğini bildirdi.

“Şüphesiz UNESCO’nun bu kararı Kürdistan halkı ve Hewraman bölgesi için yeni bir kazanımdır” diyen Başkan Barzani, “Bu vesileyle Kürdistan ve sevgili Hewraman halkını tebrik ediyorum. Huzur ve daha çok gelişim ümit ediyorum” ifadelerini kullandı.

HEWRAMAN, UNESCO DÜNYA MİRAS LİSTESİ’NDE

Doğu Kürdistan’ın (Rojhilat) Hewraman bölgesi, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girdi.

UNESCO’dan yapılan açıklamaya göre, Kirmaşan ve Sine kentleri sınırlarında yer alan Hewraman bölgesi (Hawramani Text), UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alındı.

Dağ manzarası, farklı kültürü, tarihi ve kendine özgü mimarisiyle tanınan Hewraman bölgesi, Kirmaşan’ın Pawe, Ciwanro, Ruaniseru, Selas Bawecan, Meriwan, Serwawa ve Sine’nin Kamyaran şehirlerini içerisine alıyor.

Diğer Haberler