5 Kürt partisi: Irkçı saldırılar Kürt milletine karşı yürütülen sistemli jenosidin devamıdır

5 Kürt partisi: Kürt milletine karşı yürütülen sistemli jenosidin bir devamı olduğundan kuşkumuz yoktur Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Demokrat Partisi-Bakur (PDK-Bakur), PÊLKURD, Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ve Kürdistan Demokratik Hareketi (TEVGER) Afyon, ankara, Konya, Irkçı saldırı

PÊLKURD, PSK, TEVGER, PAK ve PDK-BAKUR, ortak bir açıklama ile Afyon, Konya ve Ankara’da Kürt ailelere yönelik saldırıları kınadı.

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Demokrat Partisi-Bakur (PDK-Bakur), PÊLKURD, Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ve Kürdistan Demokratik Hareketi (TEVGER) tarafından yapılan ortak açıklamada, Türkiye metropollerinde yaşayan Kürt ailelere yönelik saldırıların devam ettiği kaydedildi.

“Son günlerde Afyon, Konya ve Ankara’da kimi ırkçı Türklerin Kürt ailelere yönelik insanlık dışı saldırılarına tanık olmaktayız” denilen açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Türkiye devleti yöneticilerinin bu saldırıların gerçek hedefini tersyüz etme, münferit saldırılarmış gibi gösterme çabalarına rağmen, saldırganların attıkları sloganlar, söyledikleri sözler ve yapılan küfürler, tümüyle ırkçı ve Kürt düşmanı içerikte olmuştur. Benzer içerikteki saldırılar daha önceleri de Türkiye’nin değişik illerinde gerçekleşmiş, ama saldırganlar hep cezasız bırakılmışlardı.

Bu tür ırkçı saldırılar, aslında Türkiye Devleti’nin izlemiş olduğu Kürt karşıtı, şoven siyasetin ve uygulamaların bir ürünüdür. Türkiye devletinin her kademedeki yöneticileri, güvenlik güçleri, basın ve yayın organları, eğitim sistemi, söz konusu ırkçı saldırıların başat sorumluları ve suç ortaklarıdır. Aynı şekilde, bu saldırılara sessiz kalan muhalefet partileri, sivil toplum kuruluşları ve şahsiyetler de bu saldırıların sorumluluğuna ortaktırlar.

Türkiye’yi yönetenler ve Kürt milletine düşman güçler şunu iyi bilmelidirler ki, Kürt milleti bugüne kadar hiçbir jenosid, katliam, ölüm, zulüm ve zorbalığa boyun eğmedi ve bundan böyle de hiçbir işgalci, ırkçı güce boyun eğmeyecektir. Hiçbir saldırınız ülkemizin özgürlük, kurtuluş ve bağımsızlığını engelleyemeyecektir.

Bugün Türkiye şehirlerinde Kürtlere yönelik gerçekleştirilen ırkçı saldırıların Kürt milletine karşı yürütülen sistemli jenosidin bir devamı olduğundan kuşkumuz yoktur.

Bu insanlık dışı saldırılara karşı atılması gereken ilk adım, halkımızın milli ve yurtseverlik temelinde kuracağı kapsamlı işbirliği ve ittifaktır. Ve bu konuda bütün Kürt, Kürdistani parti, örgüt, grup ve kurumlar tarihsel bir görev ve sorumlulukla karşı karşıyadırlar.”

Açıklamada, Öte yandan Türkiye’deki tüm insan hakları savunucularına, özgürlükçü, demokrat güçlere de bu saldırılara karşı sessiz kalmamaları için çağrıda bulunuyoruz. Kürt halkına yapılan bu saldırılar aynı zamanda sizlerin özgürlüğüne ve geleceğine yöneltilmiş saldırılardır. Irkçılık bir insanlık suçudur ve her milletin gelişimi ve onurlu yaşamı önündeki en büyük engellerden biridir” sözlerine yer verildi.

Kürt partiler Konya’da gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden Hekim Dal’ın ailesine başsağlığı dileyerek, “Bu ırkçı, insanlık dışı saldırıları lanetliyoruz” dedi.

Diğer Haberler