Brett McGurk’un başkanığındaki üst düzey ABD heyeti Hewler’de Neçirvan Barzani ile görüştü

Brett McGurk'un başkanığındaki üst düzey ABD heyeti Hewler'de Neçirvan Barzani ile görüştü

Üst düzey ABD diplomatik heyeti, Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani ile yaptığı görüşmede, ABD’nin Kürdistan Bölgesi’ne desteğini vurguladı.

Bölge Başkanı Neçirvan Barzani Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Bakanlık Danışmanı Derek Chollet, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Ortadoğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk, Dışişleri Bakan Yardımcısı Joey Hood ve Savunma Bakan Yardımcısı Dana Stroll’den oluşan ABD heyetini kabul etti.

Görüşmede Kürdistan Bölgesi ile ABD ilişkilerinin geliştirilmesi ve Irak ile bölgedeki son gelişmeler ele alındı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın selamlarını ileten heyet, ziyaretlerinin amacının; ABD Başkanı ve hükümetinin, ABD’nin bölgedeki önemli bir müttefiki olan Kürdistan Bölgesi’yle ilişkileri güçlendirmeye verdiği önemi vurgulamak olduğunu belirtti.

Neçirvan Barzani de Başkan Biden ve ABD hükümetinin desteğine teşekkür ederek, Kürdistan Bölgesi’nin her alanda ABD’yle ilişkilerini geliştirmeye hazır olduğunu ifade etti.

Erbil-Bağdat ilişkileri, Irak’ta yapılacak olan seçimler, Irak ile ABD arasındaki stratejik diyalog süreci ve Şengal Anlaşması’nın uygulanması gibi konular da görüşmede ele alındı.

Diğer Haberler