Profesör Kadri Yıldırım, Amed’de son yolculuğuna uğurlandı

Profesör Kadri Yıldırım, Diyarbakır’da son yolculuğuna uğurlandı

Kürt alimi,  eski HDP Siirt Milletvekili ve Mardin Artuklu Üniversitesi Eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Yıldırım geçtiğimiz aylarda koronavirüse yakalanarak yoğun bakıma alınmış ve hastalığı yenmişti. 23 Mart’ta kanaması geçiren ve hastaneye kaldırılan Kürt siyasetçi ve akademisyen Kadri Yıldırım dün yaşamını yitirdi.

Yıldırım bugün Diyarbakır’da Yeniköy Camisi’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Yeniköy Mezarlığı’na defnedildi. Yıldırım’ın cenazesine ailesinin yanı sıra öğrencileri, Kürt siyasetçiler, gazeteciler ve çok sayıda kişi katıldı.

Kadri Yıldırım kimdir?

5 Şubat 1959 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelen Kadri Yıldırım, Siirt Eğitim Yüksekokulu’nda ön lisan eğitimi tamamladıktan sonra, Harran Ünivesitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi.

13 yıl öğretmenlik yapan Kadri Yıldırım, Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyeliği, Mardin Artuklu Üniversitesi rektör yardımcılığı, bu üniversiteye bağlı Yaşayan Diller Enstitüsü müdürlüğü, bu enstitüye bağlı Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı koordinatörlüğü, aynı üniversitenin İlahiyat Bilimler Fakültesi (sonradan fakültenin ismi İslami İlimler Fakültesi olarak değişmiştir) kurucu Dekanlığı görevlerinde bulundu.

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde 2004’te yardımcı doçent, 2010 yılında ise profesör oldu. Kürtçe, Arapça ve Farsça bilen Yıldırım’ın 14 kitabı ve birçok akademik tebliğ makaleleri bulunuyor.

Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri’nde HDP Siirt milletvekili adayı olan ve seçilen Yıldırım, Kasım 2015 Milletvekili seçiminde yeniden HDP’den Siirt milletvekili seçilmişti.

Diğer Haberler