Mesut Barzani: Kürtler, baskı ve zulümden kurtulmak ve özürlüğü elde etmek için Newroz’da ayaklanmıştır

Mesut Barzani: “Kürtler, baskı ve zulümden kurtulmak ve özürlüğü elde etmek için Newroz’da ayaklanmıştır

Başkan Mesud Barzani, Newroz Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesaj yayımladı.

“Milli bayram Newroz’un gelişi vesilesiyle başı dik şehit aileleri, kahraman Peşmergeleri ve Kürdistan halkının tüm kesimlerini kutluyorum” diyen Başkan Barzani, “Kürt milletinin diğer Kürdistan parçalarındaki tüm çocuklarını ve kültürlerinde Newroz olan tüm milletleri kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Newroz’un Kürdistan halkı için zulme ve baskıya karşı direnmeyi ve özgürlüğü simgelediğini vurgulayan Başkan Barzani, şöyle devam etti:

“Kürtler, baskı ve zulümden kurtulmak ve özürlüğü elde etmek için Newroz’da ayaklanmıştır. Kürtlerin ayaklanma ve özgürlük ruhu her zaman var olmuştur, şimdi de vardır. Baskı ve ezme üzerine kurulu sistemler son buluncaya kadar da var olmaya devam edecektir.”

Kürdistan halkının birlikte yaşam kültürüne inancı olduğunu belirten Başkan Barzani, “Kürdistan halkı bu konuda kadim ve derin bir kültüre sahiptir. Ayrıca birlikte yaşam prensiplerini etkin bir şekilde sahiplenmiş olan Kürdistan halkının özgürlük ruhu ve birlikte yaşam kültürü her zaman barışsever bir tarzda olmuştur” dedi.

“Kürdistan halkı, kendi geleceğini barışçıl bir şekilde belirlemek istiyor” ifadelerini kullanan Başkan Barzani, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kürdistan halkı, sorunların barış yoluyla çözülmesinden yanadır, savaş ve aşırılığa inanmamaktadır. Bununla birlikte, hiçbir tarafın baskı ve zulmünü kabul etmez. İş bu raddeye geldiğinde kendi haklarını savunur.”

Irak’la sorunların ortaklık esasına göre çözümünden yana olduklarını belirten Başkan Barzani, “Baskı, ortaklığa aykırı tehditkar bir dilin kullanılması, pusu kültürü, dayatma ve inkar; sorunları çözmez” dedi.

Başkan Barzani mesajının sonunda “Newroz’unuz kutlu olsun, güzellik ve esenlikle kalın” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler