Sidekan’da HPG’nin döşediği mayın ve PKK’nin imzaladığı mayın anlaşmaları

Sidekan’da HPG’nin döşediği mayın ve PKK’nin imzaladığı mayın anlaşmaları Geneva Calla, Cenevre Çağrısı, Oktowa anlaşması, Bahoz Erdal, HPG, Kandil, Sidkan, Behdinan, duhok, Amediye, Türk ordusu Şekif dağı, Kürdistan BÖlgesel Yönetimi,

12 Mart gecesi PKK’nin askeri kanadı HPG tarafından anayola döşenen mayının patlaması sonucu üç çocuk babası olan Peşmerge Tariq Qadir şehit düşmüş başka bir peşmerge ise yaralanmıştı. PKK’nin döşediği mayın konusunda halktan ve yerel insan hakları örgütlerinden tepkiler geldi. PKK mayınına karşı yapılan yorumlardan biri de PKK’nin 2006 yılında  “Antipersonel Kara Mayınları Yasaklama Deklarasyonunu” nu imzalamasına ilişkindi.

PKK’nin askeri kanadı HPG 2006 yılı Temmuz ayında İsviçreli sivil toplum örgütü Geneva Call arasında  “Antipersonel Kara Mayınları Yasaklama Deklarasyonunu” imzalanmıştı. Bu anlaşmaya göre HPG ne askeri nede sivil alanda kara mayınları kullanmayacağını deklere ediyordu. Anlaşma metinde şu ifade yer alıyor: Anti-personel mayınların tamamen kökünü kazıma yolunda mühim bir aşama meydana getiren 1997 Ottowa Anlaşması’yla düzenlenen anti-personel mayınların topyekûn yasaklama ölçüsünü kabûl ederek; Netice itibârıyla, mevcut olana, aşağıdaki lâfızlar çerçevesinde, gösterişli bir biçimde katılıyoruz.” Yani PKK her koşulda Anti-Personel mayın kullanmamayı taahhüt etmiş oluyor. ANF’de geçen habere göre ise HPG adına anlaşmayı Bahoz Erdal Kandil’de imzalıyor. Anlaşma tarihi 15 Temmuz 2006. Yani üzerinden 15 yıl geçmiş ve bu süre zarfından PKK’nin mayın kullandığına dair pek çok bilgi bulunuyor.

PKK mayınlarının en yaygın kullanıldığı alan ise Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları dahilinde. Yani PKK imzaladığı anlaşmayı sadece Türkiye’ye karşı mayın döşememe sözü vermiş gibi hareket ediyor, Kürdistan topraklarını ise mayınlıyor.  PKK’nin özellikle 2018 yılından bu yana Duhok il sınırları içindeki Berwari Bala, Haftanin köyleri, Metina alanı, Duhok Amediye yolu üzerinde pek çok kez döşediği mayınlar ele geçti. PKK Geçen yılda bir Çemanke de bir peşmerge aracının geçişi esnasında da bir mayın patlatış daha sonra uzun namlulu silahlar ile araca saldırmıştı. Bu saldırı da Heriş Cewher adındaki Peşmerge şehit olmuştu.

Yani yansıyan vakalara göre PKK güçleri Türkiye’den çok Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde, TSK’dan çok Peşmerge güçlerine karşı mayın döşüyor. Mayınları döşeme biçimde bunun belli bir sistematiği olduğunu gösteriyor. PKK yaklaşık 35 yıldır denetminde olan Güney ve Kuzey Kürdistan sınırına 20-40 km derinliğine Türkiye girdikten sonra kendisi da daha içeri bölgelere doğru girdi. Şu anda en yoğun olarak Hewler ve Duhok il sınırları içindeki yerleşim yerlerinde bulunuyor ve en çok mayını da buralarda kullanıyor. Bu nedenle halk hayvanlarını, ormana ağaç toplamaya, mevsimlik yenilecek ot toplamaya gidemiyor. Bu da halkın ekonomik anlamda ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmasını getiriyor.

Sivil gözlemciler Geneva Call adlı örgütle de bağlantıya geçilmesini ve PKK üzerinde arazi mayınlamaya dönük bir baskı kurulmasını öneriyorlar.

Diğer Haberler