Peşmerge Bakanlığı ve Almanya arasında askeri işbirliği anlaşması imzalandı

Peşmerge Bakanlığı ve Almanya arasında askeri işbirliği anlaşması imzalandı

Peşmerge Bakanlığı ve Kürdistan Bölgesi’ndeki Almanya Güçleri Komutanlığı arasında üst düzey askeri işbirliği projeleri imzalandı.

Bugün Peşmerge Bakanı Şoreş Îsmaîl ve Yardımcısı Serbest Lezgîn ile  Kürdistan Bölgesi’ndeki Almanya Güçleri Komutanı Albay Kolonel Holgar Konkwell, Almanya’nın Erbil Başkonsolosu Kartin Jasishek’in katılımıyla düzenlenen törende Peşmerge Güçleri’nin eğitim ve kapasitesini arttırmak amacıyla bir dizi işbirliği projeleri imzalandı.

Peşmerge Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Uzun süreli bir dostluk temelinde bir dizi protokolün imzalanmasından büyük gurur duyduk. Bu sayede Peşmerge Güçleri kapasitesinde ve niteliğinde daha ileri bir aşama yakalanacaktır” ifadelerine yer verildi.

Bölgede istikrarın sağlanması ve terörizmle mücadelede önemli bir aktör olan Almanya ile işbirliğinden duydukları memnuniyeti dile getiren Peşmerge Bakanı, “Kürdistan halkı ve Peşmerge Güçleri adına, Almanya hükümeti ve parlamentosuna teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Almanya’nın Kürdistan Bölgesi’ndeki güçlerinin komutanı Albay Holgar Konkwell ise, ülkesinin Kürdistan Bölgesi ve Peşmerge Güçleri’ne yönelik desteğinin devam edeceğini söyledi.

Daha önceki süreçte de Peşmerge Güçleri’nin modernize edilmesi sürecine katıldıklarını hatırlatan Alman komutan, yeni projelerle Peşmerge Bakanlığı’nın reform sürecini hızlandırmak istediklerini vurguladı.

Almanya, Irak ve Kürdistan Bölgesi’ndeki askeri uzman ve danışmanlarıyla bölgede terörizmle mücadelede önemli bir rol üstleniyor.

Diğer Haberler