PAK: Dilimiz varlığımızdır Kürtçe öğrenelim

“Dilimiz Varlığımızdır! Kürtçe Öğrenelim!”

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü’nü kutlayarak, “Anadil günü Kürtçe ana dille eğitim hakkının kazanılmasının, Kürtçenin resmi bir dil olarak kabul edilmesinin başlangıcı olsun” açıklamasını yaptı.

PAK Basın ve İletişim Bürosu’ndan uyapılan açıklamada, dünyada 21 Şubat gününün UNESCO tarafından ‘’uluslar arası Ana Dil Günü” olarak kabul edildiği belirtildi.

“Dünya üzerinde hiç bir dil Kürt dili kadar bu boyutta zulüme, haksızlığa, asimilasyon girişimine uğramamıştır” denilan açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Özellikle Kürdistan’ın Kuzeyinde ve Türkiye’de, yakın tarihe kadar Kürt (Kurmanci, Zazakî/Kirmanckî) dili yok sayılmıştı. Şu anda eğitim ve basın, yayın alanında kısmi olumlu adımlar atılmasına rağmen, Kürt dili resmi olarak hala da yasaktır.  Hala da Kürtçe ana dille eğitim hakkı kabul edilmemiştir.

Türk Devleti’nin onlarca yıldır yürüttüğü asimilasyon, red ve inkar siyasetinden dolayı hala da bir çok Kuzey Kürdistanlı Kürt anadiliyle konuşamıyor . Bu derin bir trajedi ve travmadır.”

Açıklamada, “Bütün Kürt yurtseverlerinin bu konuda kendi özel programlarını oluşturmaları gerekmektedir. Kürtçe günlük yaşamda esas dil olmalıdır. Kürtçe öğrenilmesini ve konuşulmasını yaşamın esas prensiplerinden biri olarak yerine getirmeliyiz” denildi.

Bütün belediyeler, vakıflar ve işadamlarının, Sivil Toplum Kuruluşları’nın Kürtçe ana dille eğitim yapan okulların, kursların açılmasına öncülük etmelerinin “ulusal bir görev” olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Anadil günü Kürtçe ana dille eğitim hakkının kazanılmasının, Kürtçenin resmi bir dil olarak kabul edilmesinin başlangıcı olsun. Sadece 21 Şubat günü değil, her gün, her Kürt , anadilinde konuşmalıdır. 21 Şubat Anadil Günü Kutlu Olsun” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, “Dilimiz Varlığımızdır! Kürtçe Öğrenelim!” çağrısı yapıldı.

Diğer Haberler