Muhammet Haci Mahmut: Irak için en iyi çözüm Konfederasyondur

Muhammet Haci Mahmut: Irak için en iyi çözüm Konfederasyondur

 Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi (PDSK) Genel Sekreteri Muhammed Haci Mahmud, Irak’ın bu şekilde devam edemeyeceğini ve Irak için en iyi çözüm konfederasyon olduğunu söyledi.

Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi (PDSK) Genel Sekreteri Muhammed Haci Mahmud, Irak için en iyi çözüm konfederasyon olduğunu ve bu şekilde herkesin kendi bölgesini yöneteceğini söyledi.

K24’ün canlı yayın konuğu olan PDSK lideri Muhammed Haci Mahmud, “Kürtler birlik içerisinde hareket edip, Bağdat’tan beklenti içerisinde olmamalı. Kendi sorunlarını kendisi çözmeli” dedi.

Bağdat’ın amacının Kürt siyasetçiler tarafından geç anlaşıldığını kaydeden PDSK lideri, “Irak hükümeti Kürtlerle yakınlaşmak istiyor ancak siyasi kesimler oy almak için Kürtlerle yakınlaşmak istemiyor. Irak Anayasası yazılırken de Bağdat’taki siyasi kesimler Kürdistan Bölgesi’nin statüsüne karşıydılar ancak güçleri yoktu” dedi.

Haci Mahmud sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kürtlerin Irak’ta bir davası var, Araplar da buna karşı. Şiiler de Sünniler de Kürtlerin haklarını elde etmesine karşı. Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi tarafların bölgede yaşanan gelişmelerden dolayı ümitsizliğe kapıldığını düşünüyorum. Bağdat’la ilişkiler devam etmeli, gidiş gelişler sürmeli. Bizim bir milletin davasını sadece para sorunu olarak görmemiz lazım. Kürdistan’ın tüm gelirlerini Bağdat’a verip karşılığında para istenmemeli. Kürdistan Bölgesi’nde yüksek bir siyasi konsey kurulmalı ve milletle çözüm için çalışma yürütülmeli.”

“Kürdistan’ın tümünü Irak’a teslim etsek bile Irak yönetimi razı olmaz” diyen PDSK lideri sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bağdat’taki bugün var olan akla karşı gösterdiğimiz yumuşaklık, sınırını aştı.

Kürdistan Bölgesi heyeti, ABD, Avrupa Birliği ülkeleri ve bölge ülkelerine ziyaretler gerçekleştirip, Bağdat hükümetinin anayasaya uymadığını görüşebilir.

Bağdat’a gidip 140’ıncı maddenin uygulanması görüşülmeli, sorunların çözümü görüşülmeli, Bağdat’ta federal meclis kurulması görüşülmeli.

Kazimi’nin Abdulmehdi kadar güçlü olmadığını düşünüyorum. Irak Parlamentosu’nda arkasında duracak bir grup yok. İran ile ABD arasındaki sorunlar Kazimi’yi başbakanlığa taşımıştır. Kazimi’nin gücü yok ve İran’a bir heyet gönderdi. İran’ın Haşdi Şabi’ye nasihat etmesini istiyor. Dolayısıyla Kürdistan Bölgesi heyeti de İran’a gidip anlaşma yaparsa Bağdat’la da anlaşma gerçekleşmiş olur.

Irak devlet değil, Irak’ın tüm petrollerini aşiret ve partiler bölüşüyor. Irak petrol denizi üzerinde ancak yardım kuruluşlarının desteğini bekliyor. Irak’ın durumu çok kötü ve bu şekilde ilerleyemez. Irak için en iyi çözüm konfederal yönetimdir. Bu şekilde herkes kendi bölgesini yönetir.

Kürtler de birlik içerisinde hareket edip, Bağdat’tan beklenti içerisinde olmamalı. Kendi sorunlarını kendisi çözmeli. Kürdistan halkının yaşam şartları iyi koşullarda değil, maaş sorunu önemli bir sorun ve Kürdistan kendi çözümünü üretmeli.

ABD kendi çıkarlarını düşünüyor. 30 milyonluk Irak’ı 6 milyonluk Kürdistan Bölgesi’ne tercih etmek istemiyor. ABD’nin ilişkileri dostluk üzerine değil, çıkarları üzerine.”

Diğer Haberler