HAK-PAR: “PKK, Federal Kürdistan statüsünü zayıflatarak ortadan kaldırmayı amaçlayan düşman güçlerle iş birliği halindedir”

HAK-PAR:"PKK, Federal Kürdistan statüsünü zayıflatarak ortadan kaldırmayı amaçlayan düşman güçlerle iş birliği halindedir"

HAK-PAR, Süleymaniye’de düzenlenen protestoların şiddet olaylarına dönüşmesinden PKK’yi sorumlu tutarak, “Görünen o ki PKK, Federal Kürdistan statüsünü zayıflatarak ortadan kaldırmayı amaçlayan düşman güçlerle iş birliği halindedir” açıklamasında bulundu.

Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR) Basın Bürsu’ndan “Kazanımlara sahip çıkmak her Kürdün görevidir!” başlığı ile yapılan açıklamada, geçtiğimiz günlerde Süleymaniye kentinde düzenlenen gösterilerin şiddet boyutuna sıçradığı ve yaklaşık 10 kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olduğu hatırlatıldı.

“Bu gösterilerde baş rolü kimi terörist ve provokatör örgütlerin oynadığı aşikardır” denilen açıklamada, “Gösterileri fırsat bilerek halkı hükümet aleyhine isyana teşvik edenlerin kimliği ortaya çıkmıştır. Düşman güçlerinin maskesi düşmüş, çirkin yüzleri bir kez daha ortaya çıkmıştır” ifadelerine yer verildi.

Kürdistan hükümeti içerisinde koalisyon ortağı KDP, KYB ve Goran’un bu konuda ortak bir açıklama yaparak olayları kınadıkları hatılatılan açıklamada, “Ayrıca da Kürdistan Demokrat Partisi (PDK), Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK), Değişim Hareketi (Goran), Kürdistan İslami Topluluk Partisi (Komel), Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi (PDKS), Kürdistan İslami Birliği (Yekgirtu) ve Kürdistan Komünist Partisi’nin Koysancak örgütleri de ortak bir açıklama yaparak olayı kınadılar. Süleymaniye ve bazı ilçelerdeki olaylarla ile ilgili olarak çok sayıda provokatör göz altına alınmış, sorguları devam etmektedir” denildi.

“PKK’nin yürüttüğü siyaset bütün Kürdler için büyük bir yıkımdır”

KYB’li üst düzey yöneticilerden Eta Serawî’nin bir demecinde, “Ne yazık ki bu olayı rayından çıkarmaya çalışan, bir iç isyana çevirmek isteyen ve halkı şiddete yöneltmeye çalışan, bizim yıllardır dost ve yoldaş bildiğimiz PKK ve İran devletinin hizmetindeki Haşdi Şaabi’dir. Bu iki örgüt elbirliği yaparak Süleymaniye kentini kana bulamak istemişlerdir” şeklinde açıklama yaptığı bilgisine yer verilen açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Görünen o ki PKK, Federal Kürdistan statüsünü zayıflatarak ortadan kaldırmayı amaçlayan düşman güçlerle iş birliği halindedir. Kuşku yok ki, bu tür olaylar Kürd karşıtı sistemin yararınadır. Bu ve buna benzer olayları mücadele yöntemi haline getirmiş olan PKK, artık tüm Kürdistan parçalarında Kürd ulusal haklarına ve kazanımlarına zarar verecek boyuta gelmiştir. PKK’nin şu anda yürüttüğü siyaset bütün Kürdler için büyük bir yıkımdır. Kürd milleti bunca kötülüğü ve düşmanca tutumu hak etmemiştir.

Kuşkusuz ki demokratik çerçevede kalmak koşulu ile her kesimin toplu gösteri yapma, ekonomik demokratik sosyal ve siyasal haklarını koruma, anti demokratik tutum ve kötü yaşam koşullarına karşı gösteri yapma hakkı vardır. Ancak hiçbir göstericinin şiddete baş vurarak ortalığı yakıp yıkması, kan dökmesi, işgal ve talana başvurması dünyanın hiçbir ülkesinde asla kabul edilemez, hoş görülemez, tasvip edilemez. Bu tür davranışlar içinde bulunan kötü emelli terörist ve provokatör kişi ve guruplara seyirci kalınamaz.

Kürd karşıtı bölgesel nizam ve onun kiralık piyonları Kürdistan hükümetinin özerk statüsünü yok ederek Irak’ın federal sistemini ortadan kaldırmak istemektedirler. Aralarında PKK’nin de bulunduğu bir takım terör gurupları Kürd düşmanlarının emelleri doğrultusunda el ele vermiş Güney Kürdistan’daki politik statüyü yok etmek için harekete geçmişlerdir.”

“PKK’nin ‘Serhıldan’ dediği şey Kürdlerin kazanımlarını yok etmektir”

PKK basınında “Başurda Serhildan” manşetiyle verilen olayların özünde “yerli halkın masum bir gösterisine dahil olarak ve bu gösteriyi provoke ederek rayından saptırma ve gösterileri  şiddete, yakıp yıkmaya ve kan dökmeye çevirmek sureti ile bir iç isyan çıkarmaya yönelik” olduğu ifade edilen açıklamada, “PKK’nin ‘Serhıldan’ dediği şey Kürdlerin meşru ve demokratik kazanımlarını yok etme ‘Serhıldanı’dır” sözlerine yer verildi.

Açıklamada “Şayet PKK Kürdlerin çıkarını savunuyorsa, tedhiş eylemlerinden vazgeçmeli, Kürdistan’ın tüm parçalarındaki meşru hakların ve kazanımların korunup geliştirilmesi konusunda Kürd ulusal örgütleri ile birlikte mücadele ederek düşman güçlerin saldırılarının geri püskürtülmesi için çalışmalıdır” denildi.

“PKK’li yurtsever gençler; Silahlarınızı kendi milletinize doğrultmayın”

HAK-PAR, bütün Kürdistanlılara ve Kürdistan dostlarına şu çağrıda bulundu:

“Provokatör ve terörist örgütlerin tahriklerine ve sahte ‘ayaklanma’ çağrılarına itibar etmeyin. Düşman güçlerle el ele vermiş olan PKK’nin asılsız propagandalarına ve demagojilerine kanmayın. Kürdistan’ın işgal edilmesine izin vermeyin. Düşmanların oyununa gelmeyin.

PKK saflarında yer almış olan yurtsever Kürd gençleri; Silahlarınızı kendi milletinize doğrultmayın. Ülkenizin yakılıp yıkılmasına müsaade etmeyin. Kendi milletinizin kötülüğü için savaşmayın. Kürdün Kürdü öldürmesine sebep olmayın. Artık, düşmanın inşa etmek istediği binalara harç olmayın, kimsenin kirli amaçları için sarf malzemesi olmayın, karanlık dehlizlere sizi sürükleyenlere dur deyin, gücünüzü ve enerjinizi boşuna heder etmeyin; kendi halkınızın ulusal çıkarları ve kazanımlarının yok edilmek istenmesine seyirci kalmayın, düşman güçlerin oyununa gelmeyin.

Yurtsever ve demokrat Kürd insanları; dünyanın neresinde olursanız olun, Kürd ulusunun meşru hak ve çıkarlarını sahiplenin. Kürdlerin büyük bedellerle elde ettikleri kazanlarının yok edilmesine razı olmayın. Kürd düşmanı güçlerin ve onlara hizmet eden işbirlikçi örgüt ve kurumların kötülük saçan hareket ve eylemlerine, yalan ve kandırmacalarına ‘Artık Yeter’ deyin.”

 “Güney Kürdistan’ın meşru statüsünü korumanın, oradaki demokratik kazanımların heba olmasına çalışan güçlere karşı milli bir irade ve milli bir ruhla karşı koymak her Kürd yurtseverinin en önemli görevidir” sözlerine yer verilen açıklamada, “Hak ve Özgürlükler Partisi HAK-PAR olarak, Süleymaniye’deki provokasyonu ve onun arkasındaki karanlık odakları kınıyoruz” denildi.

Açıklamanın sonunda, “HAK-PAR olarak, Federe Kürdistan hükümetinden, bu olayın faillerinin en ağır şekilde cezalandırılmasını ve ülkenin huzur ve güvenini bozmak isteyen güçlere karşı asla müsamahakâr davranılmamasını talep ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Diğer Haberler