ABD heyeti Kürt birliği müzakereleri için Rojava’da

ABD heyeti Kürt birliği müzakereleri için Rojava'da

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyet, Kürtler arası siyasi müzakerelerin yeni sürecini başlatmak üzere Rojava’ya geldi.

Shafaqnews’te yer alan habere göre, ABD heyeti, yeni sürecin başlaması için Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) ve Kürt Ulusal Birlik Partileri (PYNK) yetkilileriyle temas kurdu.

ABD heyetinin söz konusu taraflardan yeni müzakere sürecine hazır olmalarını istediğinin kaydedildiği haberde, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Yeni Rojava Temsilcisi’nin ENKS ve PYNK heyetleriyle ayrı ayrı görüştüğü ve ortak görüşmelerin başlayacağını bildirdiğini ifade edildi.

ENKS Başkanlık Kurulu Üyesi Süleyman Ose’nin görüşlerine yer verilen haberde, şimdiye kadar devam eden müzakerelerde iyi bir ilerleme kaydedildiği belirtildi.

Rojava’daki Kürt siyasi güçleri arasındaki müzakerelere ABD’deki başkanlık seçimleri sürecinde, ABD temsilcilerinin hazır olmamalarından dolayı ara verilmişti.

Geçtiğimiz Ekim ayında ise, ENKS ve PYNK arasında süren görüşmelerin 3’üncü aşamasının başlamasıyla birlikte; idari, askeri ve eğitim konularının ele alınmasının beklendiği bildirilmişti.

ABD, Başkan Mesud Barzani ve Demokratik Suriye Güçleri (HSD) Genel Komutanı Mazlum Abdi’nin desteğiyle ENKS ile PYNK arasında başlatılan Kürt diyaloğu geçtiğimiz Nisan ayında başlamıştı.

17 Haziran Çarşamba günü, ENKS ve 29 parti ve hareketten oluşan PYNK, siyasi açıdan ortak bir anlayış temelinde uzlaşıya vardıklarını belirterek, 2014 Duhok Anlaşması’nın diyalog ve müzakerelerde temel olarak ele alınacağını açıklamıştı.

Şimdiye kadar birinci aşamadaki görüşmelerde ortak bir siyasi yaklaşım ele alınmıştı. İkinci aşamada ise, yeni bir Kürt yönetimi üzerine müzakereler yapıldı.

Diğer Haberler