PKK Güney Kürdistan’daki petrol şirketi yakınlarında patlama yaptı

PKK Kasım ayı boyunca Güney Kürdistan'ın üç ayrı yerinde patlama yaptı, Çemanke, Sidekan, Amediye, Muhyeddin, Herki, Peşmerge, Serzere Asayiş Müdür Gazi Salih Alixan,

Geçtiğimiz Kasım ayı içerisinde PKK Güney Kürdistan’ın üç ayrı bölgesinde patlama yaptı. Bunlardan biri petrol arama ve çıkarma çalışmaları yapan bir şirketin yakınlarındaydı.

Güney Kürdistan’da bulanan Darka Mazi kaynakları  PKK’nin geçtiğimiz  3, 8 ve 11 Kasım tarihlerinden üç ayrı patlama gerçekleştirdiğini duyurdu.  Bu patmalara PKK son bir yıl içinde işgal edip yerleştiği alanlarda oldu. Kaynaklar PKK’nin etrafa korku yaymak ve şiddet ile gücünü göstermek için böyle biri yolu denediğini belirtiyor.

3 Kasım günü PKK’nin Haftanin alanındaki Derkare yakınlarında döşediği bir mayın fark edilerek imha edildi. Mayın yaz ayında Türk devletinin işgalini engellemek için alana gelen Irak sınır koruma muhafızlarının yol geçiş hattına döşenmiş halde bulundu ve imha edildi. Irak sınır koruma muhafızları merkezi hükümete bağlı olmakla beraber hepsi Kürtlerden oluşan birlikler. PKK bu güçlerin alana gelmesine büyük tepki göstermişti. PKK’nin bahar ayına kadar bu gücü haftanin alanından çıkarmak istediği de kaynaklar tarafından belirtiliyor. Sınır koruma muhfazıları Türk ordusunun ilerlemisini durdurmuştu.

İkinci mayın ise Soran bölgesine yerleştirilen ve sivil bir yurttaşta patlayan bir mayın. Mayın Mihyeddin Herki isimli vatandaşın kış için kuru dalları kesmek için gittiği Sidekan’ın Bole dağında patladı. Ağır yaralanan Mihyeddin Herki isimli vatandaştan sonra halkın alana gitmekten çekindiği belirtildi.

PKK bir Kasım günü ise Çemanke nahiyesinin Bêdabê ve Kanika köyleri arasında sabah saat 5 sıralarında patlattı. Patlama yapılan köy ana bir cadde ve petrol şirketinden sadece 630 metre uzaklıkta patlatılmış. Patlama saatinde yoldan geçen araç olmadığını belirtilen yöre sakinleri patlamanın daha çok alanda bulanan petrol şirketini kaçırmak amaçlı yapıldığı görüşünde.

PKK Ekim ve Kasım ayı boyunca da Çemanke ve Amediye çevresinde bulunan Petrol kuyularını koruyan özel şirketlere ait güvenlik görevlilerinin olduğu alana da suikats girişiminde bulunmuştu.

PKK Nisan ayında Zine Werte ile başlattığı Kürdistan Bölgesey Yönetimini zorlama çabalarını Eylül ayında terör eylemlerine dönüştürmüştu.  8 Ekim günü Serêzerê Asayiş Müdür Gazi Salih Alixan’a suikast düzenleyerek şehit etmişti. Daha sonra  4 Ekim günü ise Duhok’un Çemanke nahiyesinde peşmerge güçlerinin aracında önce mayın patlatmış daha sonra ise araçlara uzun namlulu silahlarla ateş açarak bir peşmergenin şehit düşmesine ve bir çok peşmergenin yaralanmısına yol açmıştı. PKK’nin bu terör eylemleri ABD ve Fransa tarafından kınanarak uluslar arası planda ciddi bir tepkiye yol açmıştır.

Diğer Haberler