Şengal’de son durum: PKK ve Haşdi Şabi flamaları indirildi

Federal polis güçlerinin anlaşmanın uygulanmasının bir adımı olarak Haşdi Şabi ve PKK’ye ait bayrak ve flamalar indirildi.

 Irak federal polis güçleri, Erbil ile Bağdat hükümetleri arasında imzalanan Şengal anlaşmasını, ilçede uygulamaya başladı.

Federal polis güçlerinin anlaşmanın uygulanmasının bir adımı olarak Haşdi Şabi ve PKK’ye ait bayrak ve flamalar indirildi.

K24’e konuşan Şengal Kaymakamı Mehma Halil, federal polis güçlerinin adımının doğru olduğunu söyleyerek, bu adımın Erbil ile Bağdat hükümetleri arasında varılan Şengal anlaşması kapsamında atıldığını belirtti.

Haşdi Şabi, Şengal Savunma Birlikleri (YPŞ) ve Ezidxan güçlerinin bayraklarının indirildiği kaydedilirken, anlaşma çerçevesinde polis güçlerinin kentte yayıldığı bildirildi.

Geçtiğimiz 9 Ekim’de Erbil ile Bağdat hükümetleri Şengal’de durumun normale dönmesi için anlaşma imzalamıştı.

Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Reber Ahmed ve Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Araci, 17 Kasım’da Erbil’de düzenledikleri ortak basın toplantısında, Bağdat ile Erbil arasında 9 Ekim’de imzalanan anlaşmayı uygulamaya başladıklarını açıklamıştı.

Irak merkezi yönetimi, 20 Kasım’da Şengal’e federal polise bağlı iki tugay göndermişti.

Bağdat ile Erbil’in imzaladığı anlaşma, BM tarafından da destekleniyor.

Diğer Haberler

PYD 9’uncu kongresinin ardından

PYD 9’uncu kongresinin ardından  Salih Müslim, Asya Abdullah Dilan Derik, Fowza Yusif, Zaxo Zagros, Aldar Xalil, PKK; abdullah Öcalan, Rimelan, Kandil, Suriye reimi,

Ciwanen Şoreşger bu kez 15 yaşındaki yetim ve öksüz kızı kaçırdı

Ciwanen Şoreşger bu kez 15 yaşındaki yetim ve öksüz kızı kaçırdı