Şex Şamo: Şengal’i Kürdistan Bölgesi’nden ayırmaya çalışıyorlar

Şex Şamo: Şengal'i Kürdistan Bölgesi’nden ayırmaya çalışıyorlar, Ezidi, Haşdi Şabi, PKK, Ezidxan

 Kürdistan Bölgesi Hükümeti Ezdi Çalışmaları Danışmanı Şêx Şemo yaptığı açıklamada, Şengal’de çok farklı silahlı güçlerin türediğini, farklı isimler altında çalışmalar yürüttüğünü ve Ezdiler arasında farklılıklar yaratmaya çalıştıklarını belirtti.

Konuya ilişkin Basnews’e açıklamalarda bulunan Şêx Şemo şunları söyledi: “Silahlı gruplar Ezdilerin arasına ayrım sokmaya çalışıyor. Şengal’i Kürdistan Bölgesi’nden ayırmaya çalışıyorlar. Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Şengal üzerinde otoritesinin kalmamasını istiyorlar. Hatta Şengali Irak haritasından çıkartmaya çalışıyorlar. Şengalin Ninovaya bağlı olmadığını düşünüyorlar hatta Irak bile çoğu zaman Şengal’e giremiyor. Bu kötü bir durum. Oysa Şengal anlaşması uygulamaya girerse bütün problemler çözülecek.”

Şêx Şemo açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Şengal hiç bir zaman Kürdistan’dan koparılamaz. 11 Mart anlaşması ve devrimden beridir Şengal ile Kerkük ikiz gibidirler. Kürdistan Bölgesi hiç bir zaman Şengal’den vazgeçemez.”

Diğer Haberler

PYD 9’uncu kongresinin ardından

PYD 9’uncu kongresinin ardından  Salih Müslim, Asya Abdullah Dilan Derik, Fowza Yusif, Zaxo Zagros, Aldar Xalil, PKK; abdullah Öcalan, Rimelan, Kandil, Suriye reimi,

Ciwanen Şoreşger bu kez 15 yaşındaki yetim ve öksüz kızı kaçırdı

Ciwanen Şoreşger bu kez 15 yaşındaki yetim ve öksüz kızı kaçırdı