KDP Kültür ve İletişim Biriminden cevap: PKK’nin siyaseti ulusal ve milli bir siyaset değildir

KDP Kültür ve İletişim Birimi: PKK’nin siyaseti ulusal ve milli bir siyaset değildir

KDP tarafından yapılan açıklamada, “PKK’nin amacı hiçbir zaman Kürt meselesi olmamıştır. PKK’nin siyaseti ulusal ve milli bir siyaset değildir. PKK defalarca Kürtler arasında savaş ve kan dökülmesine sebep olmuştur. Meşru Kürt davasına büyük bir zarar vermiştir” denildi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Kültür ve İletişim Biriminden yapılan açıklamada, PKK’nin amacının hiçbir zaman Kürt meselesinin çözümü olmadığı belirtildi.

Açıklamada, PKK liderlerinden Zozan Çewlik’in KDP ve Başkan Barzani ile ilgili ifadelerine yanıt verildi.

PKK yetkililerinin Kürdistan Bölgesi’yle yaşadıkları sorunun Başkan Mesud Barzani ve KDP’den ötürü olduğunu bildirdiğine yer verilen açıklamada, PKK yetkililerinin olayları yorumlamada spekülasyon ve Kürdistan Bölgesi’ne savaş satıcılığı yaptıkları ifade edildi.

PKK’nin tarihi ve siyasi hata içerisinde olduğunun kaydedildiği açıklamada, “PKK, şu gerçeği bilmelidir ki; Kürdistan’ın mücadeleci halkı PKK’nin mahiyet ve hakikatini anlamakta ve bilmektedir. PKK, Kuzey Kürdistan olan çalışma alanını bırakmış ve Güney Kürdistan’da Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve onun resmi kurumlarına savaş ve çatışma satmaktadır” denildi.

Açıklamada, “Tarihsel bir gerçeklikten bahsetmemiz gerekmektedir. Bu gerçek, PKK’nin kuruluşundan bugüne ulusal bir güç gibi özgürlükçü siyasi çalışmalarını sürdürememiştir. Asıl sahasında bir planı yoktur. Yeni dünyanın ilgisini çekip, halkın meşru hakları için dost ve destekçi toplayacak modern, demokratik toplum ve çağdaş siyasi yaşam esasına dayalı bir programdan yoksundur. PKK sadece bu rol ve planı görmezlikten gelmekle kalmıyor. Tam tersine buna karşı olumsuz bir rol oynamaktadır ki bunu anlatmak uzun bir bahisle mümkündür. Burada sadece Kürdistan halkına savaşı dayatması, Kürdistan Parlamentosu’na hükümetine ve demokrasisine düşmanlık yapmasıyla bu olumsuz rolüne işaret etmekle yetinebiliriz” ifadelerine yer verildi.

“PKK’nin amacı hiçbir zaman Kürt meselesi olmamıştır. Eğer bir yerde Kürt meselesini gündemlerine almışlarsa da siyasi ve medyatik paragrafları süslemek için kullanmışlardır” denilen açıklamada, “PKK’nin siyaseti ulusal ve milli bir siyaset değildir. PKK defalarca Kürtler arasında savaş ve kan dökülmesine sebep olmuştur. Meşru Kürt davasına büyük bir zarar vermiştir. Ulusal olmayan bu siyasete bağlılıkları tüm samimi ve demokrasi savunucuları nezdinde şüphe ve soru işaretlerine neden olmuştur. Bu soru işaretleri ve şüpheleri PKK her geçen gün daha da güçlendirmektedir “denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“PKK hiçbir mantığın kabul etmeyeceği, çocukları kaçırmak, yaşlılara eziyet etmek, köyleri yıkmak, çiftçilere eziyet etmek, bağ ve bahçeleri yakmak ve şehitlerin kanıyla kazanılan Kürdistan Parlamentosu ve hükümetine karşı olmak gibi eylemlerine devam etmektedir.

Kürdistan Bölgesi’nin statü elde etmesinin ardından PKK, KDP ve Barzani düşmanlığına başladı. Buna yönelik her türlü uygulamayı üstlendi. PKK’nin 90’lı yıllarda KDP ve KYB’ye karşı 4 defa savaşa girişmesi bu gerçeği ispatlaması açısından belge hükmündedir ve yeterlidir.”

Diğer Haberler