Mesut Barzani: Ben Kürtler arası savaşı haram kılmaktan büyük bir onur duyuyorum,çünkü en büyük zararı bu savaşlarda gördük

Ben Kürtler arası savaşı haram kılmaktan büyük bir onur duyuyorum. Çünkü en büyük zararı bu savaşlarda gördük, Mesut Barzani, iç savaş, Kürdistan, PKK, KBY, Hereme Kurdistan

Başkan Mesud Barzani, son dönemde cereyan eden olaylara ilişkin yaptığı açıklamada Kürdistan’a yönelik kargaşa çıkarmaya çalışanve kötü planlar yapanlara karşı Kürdistan’ın daha fazla korunmaya ihtiyacı olduğunu belirterek ülkesine yürekten bağlı olanların üzerlerine düşen rolü oynamalarını istedi. Başkan Barzani açıklamasında “Tarih şahittir. Ben Kürtler arası savaşı haram kıldım. Çünkü en büyük zararı bu savaşlarda gördük” dedi.

Başkan Mesud Barzani Kürdistan Bölgesi’ndeki genel duruma ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Başkan Barzani açıklamasında, “Son süreçte bölgede yaşanan kargaşa ve krizler ülkemizi olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm Kürdistanlılardan bu karışık ve zor süreçte sorumluluklarına sahip çıkmaya, şuana göterdikleri sağ duyulu ve sorumlu adımlarını sürdürmelerini istiyorum. Kürdistan’a gönülden bağlı olanları, geliştirilen planlara karşı rollerini oynaması gerekmekte. Kürdistan her zamankinden daha fazla korunmaya ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

Başkan Barzani açıklamasının devamında “Tarih şahittir. Ben Kürtler arası savaşı haram kılmaktan büyük bir onur duyuyorum. Çünkü en büyük zararı bu savaşlarda gördük” dedi.

Başkan Barzani, ancak bu yüzden bazı kesimlerin Kürdistan’ın geleceğini ipotek altına alma girişimleri ve  Kürdistan Bölgesi’nin meşru egemenlik hakkını tehdit etmeye hakkı olmadığını belirterek, “Kürdistan halkına meşru olmayan yasa dışı bir gücün iradesini dayatması kabul edilemez!” ifadelerini kullandı.

“Kürtlerin Kürtlere karşı savaşını haram kıldığım tavır şehir ve kasabaların asayiş, istikrar ve huzurunu bozmak için suistimal edilemez” diyen Başkan Barzani, “Vatandaşlarımızın haksız yere şehit olmalarına, bedeller ödemelerine, mülklerini ve yerlerini terk etmeye dûçar eden yaklaşımlara karşı sesiz kalmamız beklenemez” dedi.

“Kürtlerin Kürtlere karşı savaşını haram kıldığım tavırımız  şehir ve kasabaların asayiş, istikrar ve huzurunu bozarak  suistimal edilerek yanlış yorumlanıyor” diyen Başkan Barzani, “Vatandaşlarımızın haksız yere şehit olmalarına, bedeller ödemelerine, mülklerini ve yerlerini terk etmeye dûçar eden yaklaşımlara karşı sesiz kalmamız beklenemez” dedi.

Başkan Barzani açıklmasını şöyle sürdürdü: “IŞİD’in korkunç saldırılarına karşı kahraman Peşmergeler savaş cephesinde savaşarak birçok bölgeyi teröristlerden temizledi ve bir çok yer boşaltıldı. Ne yazık ki, Kürdistan Bölgesi’nin bu kazanımları destekleneceğine PKK boşaltılan yerleri ve bazı bölgeleri işgal etti.  Kendilerini meşru Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin  yerine dayatarak, halkın kendi yerlerine dönmelerine yeniden evlerini inşa etmelerine engel oldular. Bulundukları bölgelerdeki halktan haraç aldılar. Bu yapılan uygulamalar şüphesiz kabul edilemez. Vatanseverlik ve ulusallık lafla değil yapılan eylemlerle belli  olur.

Eğer iyi hatırlıyorlarsa,  eylemlerini ilk başlattığı yıllarda kendilerine her türlü desteği sunduk. Onlar ise aksine bu tavrımıza karşı namerçe tavır içerisinde olarak, dönem dönem bize istemediğimiz savaşlar dayatttılar. Sonuçta tüm taraflar olarak büyük zararlar gördük.

Bu dönemde gösterilecek en doğru tavır, Kürdistan Bölgesi hükümetinin meşru egemenlik hakları ve yasalarına saygı göstermek, silahlı güçlerin sayatmasıyla işgal edilen ve Kürdistan halkı için büyük tehlike arz ettikleri bölgelerden çekilmeleridir. PKK’nin silahlı güçlerinin bulunduğu yüzlerce köy inşa edilemiyor, savaş ve çatışma alanına dönüştürülmüştür.

Tüm taraflardan ülkemizin istikrarının daha fazla bozulmaması için, viraneye dönen yerleşim yerlerinin yeniden inşasını sağlamak için kargaşaya yol açan eylemlerine son vermelerini ve istenmeyen olayların önün alınmasını, Peşmerge’nin faaliyelerine, bedel ödeyen halkımızın kazanımlarına karşı bu süreçte sorumlu bir şekilde sahip çıkmaları çağrısı yapıyorum.”

Kaynak: BasNews

Diğer Haberler