Başbakan: Kürdistan halkının tarımla tarihsel bağı var

Başbakan: Kürdistan halkının tarımla tarihsel bağı var

ERBİL (K24) – Başkent Erbil’de buğday alım projesinin temel atma töreninde konuşan Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan halkı ve bölgenin tarımla bağının tarihsel olduğuna dikkat çekti.

Başbakan Mesrur Barzani, Kürdistan Bölgesi çiftçisinin buğday alımı için inşa edilecek projenin temel atma töreninde konuştu. Projenin önümüzdeki yılın sonunda tamamlanması bekleniyor.

Başbakan, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yüzyılın ortalarında Barzan bölgesindeki Şaneder Mağarası’nda, 50 bin yıl önce yaşamış olan Neanderthallere ait kemikler bulundu. İlginç olan da bu kemiklerle birlikte buğday ve tahıl tohumlarının bulunmuş olmasıydı. Bunlar, insanın o dönemde tarımla olan ilişkisini gösteriyor. Dünyanın en eski köylerinden biri olduğunu öğrendiğimiz Kürdistan’daki Çermu köyünde insanlar tarımla uğraşmıştır. Yani Kürdistan halkı ve bu bölgenin tarımla ilişkisi tarihseldir. Ancak maalesef tarih boyunca, özellikle geçtiğimiz yüzyıldan günümüzde kadar, Kürdistan’ın tarım ürünlerinden gerektiği şekilde faydalanılamamıştır.

Kabine olarak, Kürdistan’ın gelirlerini çeşitlendirmek ve tarım sektörüne özel bir önem vermek için ciddi çaba gösteriyoruz. Bugün burada, Kürdistan Bölgesi çiftçisinin buğdaylarını pazarlamak amacıyla kurulacak olan bu fabrika ve depoların temelini atmaktan mutluluk duyuyorum. Bu projeler Erbil’le sınırlı olmayacak, diğer vilayetlerde de sürecek.

Hatırlayacak olursak, geçtiğimiz yüzyıldan son dönemlere kadar Kürdistan Enfal ve kimyasal saldırıya uğradıktan sonra çok sayıda çiftçinin tarla ve arazileri de yakılıp yıkıldı. Köylerde yaşayan insanlar da göçe zorlandı, köyleri yıkıldı, zorla kamplara yerleştirildiler. Bu da Kürdistan’da tarım ürünlerinin tümden zarar görmesine yol açtı.

Şimdi bu durumu tersine çevirmek ve Kürdistan halkının gözünün maaşta kalması yerine kendi kendine yetip, üretici hale gelmesini, tüketici olmaktan çıkmasını istiyoruz. Bu projeler sadece çiftçiye değil tüm Kürdistan halkına yardım edilmesine imkan sağlıyor. Kürdistan, sadece kendi gıda güvenliğini sağlamakla kalmayıp Irak ve bölgenin de gıda deposu olabilecek zenginliktedir. Bu anlamda bu projeyi çok önemli buluyorum.

Söz verdiğimiz gibi, daha güçlü bir ekonomik altyapı kurmamız için bu tür projelerin devam etmesini umuyorum. Bu kabinenin temel hedefi Kürdistan’ın ekonomik altyapısını güçlendirmektir.”

Başbakan konuşmasının sonunda, artan coronavirüs vakalarına dikkat çekerek, vatandaşlardan tedbirlere uymalarını istedi.

kaynak: K24

Diğer Haberler