Necmettin Kerimi’nin vasiyeti: Kerkük özgür olup, Peşmerge kontrolü sağladığında mezarımı kutsal Kerkük topraklarına götürün

Necmettin Kerimi'nin vasiyeti: Kerkük özgür olup, Peşmerge kontrolü sağladığında mezarımı kutsal Kerkük topraklarına götürün

Kerkük’ün yasal  Valisi Necmeddin Kerim  hayatını kaybetti. ABD saati ile 23.00’da hayatını kaybeden Kerimin cenazesi Kürdistan’a getirilecek.  Necmettin Kerimi’nin ofisi tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada Kerimi’nin vasiyeti üzerine cenazesi Kürdistan’a getirilerek geçici olarak gömülecek. Ve Kerkük özgür olup Peşmerge güvenliği sağladığında naaşı ebediyete kalmak üzere kutsal Kerkük topraklarına götürülecek.

Açıklamada ayrıca Kerimi’nin Corona nedeni ile kalabalık bir taziye istemidiği bildirilip, sağlık durumu ile ilginen tüm taraflara teşekkür edildi.

Necmettin Kerimi kimdir? 

Necmeddin Kerim 1949’da Kerkük’te dünyaya geldi.

İlk ve ortaokul eğitimini Kerkük’te tamamlayan Kerim, ortaöğreniminden sonra Musul Tıp Kolejinde’nden mezun oldu.

1971’de Kürt Öğrenci Birliği liderliğine katıldı ve 1972’de Peşmerge’ye katılarak üniversitede siyasete girdi.

Necmeddin Kerim, 1976’da ölümsüz Kürt lider Mele Mustafa Barzani hastalandığında, özel doktoru olarak onunla Washington’a gitti.

George Washington Üniversitesi’nde nöroşirurji eğitimini tamamladı ve Washington bölgesinde kendi tıp alanında çalışmaya başladı.

1988’de ABD’de Kürt Ulusal Kongresi’ni kurdu ve 1999’a kadar da bu kurumun başkanlığını yaptı.

Amerika’nın Sesi Radyosu Kürtçe servisinin kurulmasında rol oynadı.

2009’da Güney Kürdistan’a dönen Kerim, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) 3’üncü Olağan Kongresi’nde politburo üyeliğine seçildi.

2014’te Irak’taki seçimlerde “Kürdistan Listesi Başkanı” olarak yer aldı.

29 Mart 2011 tarihinde Kerkük Valiliği’ne seçilen Necmeddin Kerim, 2011 ile 2017 yılları arasında Kerkük Valiliği görevini üstlendi.

Kerkük’te Kürdistan Bağımsızlık Referandumu’nun gerçekleştirilmesinde önemli rol üstlendi.

Diğer Haberler