ENKS Başkanlık Konseyi Üyesi: Biz 63 yıldır Kürtçe için çalışıyoruz, Kürtçe eğitime karşı çıktığımız doğru değildir

ENKS Başkanlık Konseyi Üyesi: Biz 63 yıldır Kürtçe için çalışıyoruz, Kürtçe eğitime karşı çıktığımız doğru değildir PYND, PYD; Nuri Dawud, Mazlum Abdi

ENKS Başkanlık Konseyi Üyesi Nimet Davut, ENKS ve Kürt Ulusal Birliği Partileri (PYNK) arasında süren diyalog ve gündeme ilişkinKürdistan24’e değerlendirmelerde  bulundu.

Nimet Davut konuşmasında “Öğrencilerin bu yıl istedikleri dersi okumakta özgür olacakları konusunda bir anlaşmaya vardık. Daha sonra öğrencilerin üniversitelere yerleşmeleri konusunda UNICEF onaylı ders için bir çözüm bulacağız. Biz ENKS olarak, 63 yıldır Kürtçe için çalışıyoruz. Eğitim meselesi bir kamuoyu sorunudur. Binlerce insanımız, çocuklarını eğitmek için başka illere gönderiyor. İnsanlar çocuklarının diplomalarına güvenmek istiyor ve bu konuda sorunların çözümünü bekliyor.” dedi. Ayrıca eğitim ile ilgili konuda HSD Genel Komutanı Mazlum Abdi ile de görüştüklerini dile getirdi.

“Bu yıl eğitim sorununu gündeme getirdik buna bir çözüm de bulacağız” diyen Nimet Davut, “Sorun sadece Kürtçe eğitimi değildir. Bu sorun bir eğitim meselesidir. Akademik ve üniversitelerde de bu sorun devam ediyor. Bizim Kürtçe eğitimine karşı olduğumuzu söylüyorlar. Biz Kürtçe’ye nasıl karşı çıkabiliriz. Bu doğru değildir. Böyle bir açıklama PYNK’den gelmemeliydi” ifadelerini kullandı.

ENKS ile PYNK arasındaki askeri meseleyle ilgili de konuşan Davut, şunları kaydetti:

“Şimdilik askeri konularla ilgili henüz bir anlaşmaya varılmadı. İdari sorunlar hal olduktan sonra askeri ve güvenlik meselesi de gündeme gelecektir. Bu diyaloğun başarılı olacağından eminiz. Birçok müzakerede sorunlar ve engeller ortaya çıkar. Biz ENKS olarak, önümüze hangi sorunlar çıkarsa çıksın hal edeceğiz. Halkımızın Kürt diyaloğuyla ilgili beklentilerini karşılamak için her türlü çabayı gösterceğiz dedi.”

ENKS’den bir heyet de Suriye muhalefeti ve Kürdistan Bölgesi’nden bazı yetkililerle görüşmeler gerçekleştirmek için Erbil’de bulunuyor.

Diğer Haberler