Kerkük’te toprakları işgal edilmek istenen köylüler: Canımız pahasına karşı koyacağız

Kerkük'te toprakları işgal edilmek istenen köylüler: Canımız pahasına karşı koyacağız, Rekan Cuburi, Pelekan Köyü

Kerkük’ün Sergeran nahiyesine bağlı Pelkane köyünde Kürt çiftçiler, bugün köye gidip arazilere el koymaya hazırlanan ithal Araplara karşı ellerinde tapu ve belgelerle bekliyor.

Irak Adalet Bakanı 23 Eylül’de ithal Arapların, Saddam döneminde yaptığı sözleşmeleri iptal edip mahkemeye sunsa da Kerkük’te karar uygulamaya geçirilmiş değil.

Kerkük’ün dayatmayla göreve getirilen valisi Rakan Cuburi’nin desteğiyle işgal girişimleri devam ediyor. Kerkük Tarım Müdürü, Sergeran Tarım Müdürü ile Nahiye Müdürü’ne, Kürt çiftçilere ait arazilere el koyulması konusunda, ithal Araplara yardım etmesi için yazı gönderdi.

İcra Dairesi ise Rakan Cuburi’nin kararına uyarak 11 Ekim’de aldığı kararla Adalet Bakanı’nın kararına karşı çıktı.

Pelkane köylüleri temsilcisi Muhammed, K24’e yaptığı açıklamada, “Kürdistan Bölgesi’nin üç başkanlığı Irak Cumhurbaşkanı’yla toplantıdayken bölgemizde Araplaştırma devam ediyor. Rakan Cuburi de yazı üstüne yazı gönderiyor. Kürt liderliğinin bu duruma ses çıkarmasını ve yaşananları durdurmasını umuyoruz. Şengal’de yapılanın benzeri bir anlaşmanın burada da yapılmasını ve bu sorundan bizleri kurtarmalarını bekliyoruz” diye konuştu.

Pelkane köyünde şimdiye kadar 9 ev işgal edildi, bazı evler ise haczedilerek mühürlendi.

Bir Pelkane sakini, “Adım adım gelip aileleri yerleştiriyorlar. Bu şekilde gelmeye devam ederlerse canımız pahasına karşı koymaya hazırız” dedi.

Bugün köyde bir ölçüm yapılması beklenirken, çok sayıda Kürt vatandaş toplanarak çiftçilere destek veriyor.

Xerabe köyünden bir vatandaş, “İlk kez toplanmıyoruz. Hepimiz buraya Pelkane köyündeki Kürt akrabalarımıza destek vermeye geldik. Bir parça arazileri var, onu da işgal etmeye çalışıyorlar. Oysa bu arazilerin sahipleri var” diye konuştu.

Sergeran’a bağlı 42 köyden yalnızca 2’sinde Arap nüfus meskun. Diğer 40 köy Kürtlere ait olduğu için dışarıdan getirilen Araplarla demografi değiştirilmeye çalışılıyor.

Kaynak: K24 Türkçe

Diğer Haberler