Üç büyük devlet Rojava’yı boğama anlaşması yaptı iddiası

Üç büyük devlet Rojava'yı boğama anlaşması yaptı iddiası iran, rusya, türkiye, HSD, ABD Kürdistan

Bu gün dijital ortamda yayın yapan BasNews’te geçen habere göre Rojava Kürdistan’ına dönük yeni bir tasfiye konsepti yapıldı. Haberin içeriğinde şunlara yer verildi:

Haberde Türkiye-Rusya-İran arasında gerçekleşen Suriye konulu üçlü zirvede Rojava Kürdistanı’na yönelik yeni bir “konsept” konusunda taraflar anlaşmaya vardığı iddia edildi.

HSD’ye yakın kaynağa göre, HSD güçlerinin Suriye’nin kuzeyinden ve Rojava’nın belli bölgelerinden çekilmeye zorlamak ve  bu bölgeleri rejime teslim edilmesi amacıyla Türkiye’nin askeri operasyonlarına yeşil ışık yakılması noktasında  taraflar anlaşmaya vardı.

Üçlü zirvede alınan bu kararlara karşı ise ABD’nin tavrına ilişkin HSD’ye yakın kaynak, “ABD için petrol bölgeleri daha öncelikli, ancak ABD yeşil ışık yakmayana kadar bu konseptin uygulanması imkansız” dedi.

Suriye iç savaşına siyasi çözüm geliştirmek adına Türkiye, Rusya ve İran arasına yürütülen Astana görüşmeleri, 1 Temmuz’da gerçekleşti.

Covid-19 süreci nedeniyle Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin videokonferans yöntemiyle gerçekleştirdiği Astana Formatındaki  Üçlü Zirve’de  Suriye’nin toprak bütünlüğüne vurgu yapıldı, özerk yapılanmalara karşı olunduğu kaydedildi. Zirvede Rojava’daki Kürtlerine ilişkin ne tür kararlar alındığı ise merak konusu oldu.

“HSD, Kobanê, Minbic ve Ayn İsa’dan çekilmeye zorlanacak”

Konu hakkında BasNews’e konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen HSD’ye yakın bir kaynak, sözkonusu üçlü zirvede Rojava’ya yönelik bir “konsept” üzerine taraflar anlaşmaya vardı.

Söz konusu kaynak hayata geçirilmesi planlanan konsepte ilişkin “Demokratik Suriye Güçleri’nin (HSD)  kontrolündeki Kobanê, Ayn Îsa, Minbic hatta Rakka’dan çekilmeye  ve Suriye rejimine teslim etmeye zorlamak  amacıyla Türkiye’nin askeri operasyonlar düzenlemesini içeren  tehlikeli bir konsepte  İran ve Rusya yeşil ışık yaktı” ifadelerini kullandı.

“Türkiye, Kobanê’ye askeri operasyon düzenleyecek”

HSD’ye yakın kaynağın BasNews’e aktardığına göre, tıpkı Efrin ve Serêkaniyê’de uygulanan planın bir  benzeri Kobanê’de de devreye girecek, konsepte göre;  HSD’nin bu bölgeden çekilmesi için Türkiye’nin bu bölgeye askeri bir operasyon yapacak ve Türkiye, Kobanê’nin sınır hattında kalıcı olacak.

Kaynak ayrıca, Türk ordusunun aynı şekilde HSD’nin konrolündeki Ayn Îsa ve Minbic’e de bir askeri operasyon gerçekleştireceğini ve daha sonra HSD’nin geri çekilmesinin sağlanması ile bu bölgelerin rejim güçlerine teslim edilmeye zorlanacağının planlandığını dile getirdi.

“ABD yeşil ışık yakmayana kadar, bu konseptin hayata geçmesi mümkün değil”

ABD’nin Suriye konulu üçlü zirvede üzerinde anlaşmaya varılan konspte karşı tavrının henüz belirsiz olduğunu kaydeden HSD’ye yakın kaynak “ABD için petrol bölgeleri daha öncelikli, ancak ABD yeşil ışık yakmayana kadar bu konseptin uygulanması imkansız gibi” yorumunda bulundu.  Kaynağa göre, ABD henüz bu plana yeşil ışık yakmış değil!

ABD açısından “petrol bölgeleri”nin bulunduğu Hesekê ve Deyr ez Zor bölgelerinin daha önemli olduğunun altını çizen kaynak, “ABD için konseptte adı geçen yerlerden ziyade petrolün olduğu Hesekê ve Deyr ez Zor bölgeleri daha önemli” dedi.

“ABD, Hesekê ve Qamişlo’daki rejim ile Rus güçlerinin çıkarılması için HSD’ye destek verecek”

BasNews’e konuşan HSD’ye yakın kaynak Türkiye’nin Rusya ve İran’ın gözyumması ile Kobanê, Minbic ve Ayn Îsa’ya askeri operasyon düzenlemesi halinde, ABD’nin Qamişlo ve Hesekê’deki Rus ve Suriye rejim güçlerinin çıkarılması için HSD’nin düzenleyeceği operasyonları destekleyeceğini sözlerine ekledi. ABD’nin Hesekê ve Qamışlo çevresindeki güçlerin Rus ve rejim güçlerinin engellemesi nedeniyle rahat hareket edemediğine dikkat çekti.

HSD’ye yakın kaynak, rejim güçleri ve Türkiye’nin Rojava’ya olası bir yönelim tehlikesi karşısında kaygı duyan Kürt siyasi tarafların  -ENKS ve PYNK’nin(PYD’ye yakın birlik)- birlik çalışmalarına hız verdiğinin de altını çizdi.

PYD ve HSD yetkililerinden açıklama

Öte yandan  Rojava Kürdistanı’nın askeri ve siyasi kanadından da üçlü zirveye ve Rojava’nın geleceğine ilişkin açıklamalar yapıldı.

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Başkanlık Konseyi üyesi Aldar Xelil, geçtiğimiz Pazar (5 Temmuz) Türkiye’nin Rojava Kürdistanı’nın Kobanê kentine askeri operasyon düzenleme hazırlığı içerisinde olduğunu açıklamıştı.

Geçtiğimiz günlerde Suriye’nin kuzeyindeki Arap aşiret liderleri ile bir araya gelen HSD Genel Komutanı  Mazlum Abdi ise, Suriye rejiminin Suriye krizinin çözümüne  ilişkin ufukta bir şey  görülmediğini, Şam yönetiminin kendilerine Rakka ve Deyr ez Zor’dan çekilmeleri halinde diyaloğa başlayacağını şart koştuğunu söyledi.

Suriye krizinden sonra IŞİD’e karşı koalisyon güçlerinin desteği ile savaşan HSD, Suriye’nin üçte birinin kontolünü elinde bulunduruyor.

1 Temmuz’da  Suriye konulu garantör ülkeler arasında gerçekleşen İran-Türkiye-Rusya  üçlü zirvesinde, taraflar Suriye’nin kuzeyinde (Rojava) özerk yapılanmaya karşı olunduğu ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne vurgu yapılmıştı.

Kaynak: BasNews

Diğer Haberler